WordPress 5.4 Yayınlandı

2020’nin ilk büyük sürümü olan WordPress 5.4 yayınlandı.

Bu yeni sürüm birçok özellik ile doludur, çoğu WordPress blok editörüne odaklanmıştır. Bu sürüm, web sitelerinizde içerik oluşturma yönteminizi büyük ölçüde geliştirecektir.

Bu makalede, WordPress 5.4’teki yenilikleri ve web sitelerinizi güncelledikten sonra hangi özellikleri denemeniz gerektiğini paylaşacağız.

WordPress 5.4 büyük bir sürümdür ve yönetilen bir WordPress barındırma hizmetinde değilseniz güncellemeyi manuel olarak yapmanız gerekir.

Önemli: Güncellemeye başlamadan önce tam bir WordPress yedeklemesi oluşturmayı unutmayın.

WordPress 5.4’te Yeni ve Geliştirilmiş Blok Düzenleyici

WordPress 5.4, içerik düzenleyiciyi geliştirmeye odaklanmıştır. Buna yeni özellikler, geliştirmeler ve yeni bloklar dahildir.
Önce geliştirmelerle başlayalım.

WordPress 5.4’te Tam Ekran Düzenleyicisi Varsayılan Oldu

WordPress 5.4 varsayılan olarak blok düzenleyiciyi tam ekran modunda görüntüler. Bu değişiklik yeni WordPress kurulumlarında veya WordPress yönetici alanına yeni bir cihazdan, tarayıcıdan veya gizli modda erişiyorsanız fark edilecektir.

Düzenli olarak kullandığınız tarayıcı ve cihazı kullanarak WordPress 5.3’ten yükseltme yapıyorsanız, düzenleyiciniz en son etkinleştirdiğiniz modda açılır.

Dilerseniz editör ayarlarına tıklayarak ve ‘Tam ekran modu’ seçeneğinin işaretini kaldırarak tam ekran modundan çıkabilirsiniz.

WordPress 5.4’teki Yeni Bloklar

WordPress 5.4, içerik yazarken kullanmanız için iki yeni blok getirmekte.

Sosyal Simgeler Bloğu
Adından da anlaşılacağı gibi, Sosyal Simgeler bloğu yazılarınıza ve sayfalarınıza sosyal medya simgeleri eklemenize izin verir. Ardından, ekle düğmesine tıklayabilir ve eklemek istediğiniz bir sosyal ağı seçebilirsiniz. Daha sonra sosyal ağ simgesini tıklayıp profilinize bağlantı sağlayabilirsiniz. Sosyal Simgeler bloğu yalnızca profillerinize bağlantılar içeren sosyal medya simgeleri eklemenize izin verir. Sosyal paylaşım düğmeleri eklemez. Bunun için yine de paylaşım özelliklerine sahip bir sosyal medya eklentisine ihtiyacınız olacak.

Düğmeler Bloğu
WordPress 5.4, Button bloğunun yerini alacak Buttons bloğunu yayınladı. Yeni bloğun adından tahmin edebileceğiniz gibi, yan yana birden fazla düğme eklemenize izin verir. Her düğme için arka plan veya degrade renklerini seçebilir ve iki farklı stil arasından seçim yapabilirsiniz.

WordPress 5.4’te Denemeniz Gereken Geliştirilmiş Bloklar

WordPress 5.4’teki birkaç blok yeni geliştirmelerle geliştirildi. İşte yazma deneyiminizde büyük bir fark yaratacak en önemli değişiklikler.

Bloklar için Daha Fazla Renk Seçeneği

WordPress 5.4, birden fazla blok için yeni renk seçenekleri sunar. Bu, yayınlarınız ve sayfalarınız için daha ilgi çekici düzenler oluşturmanıza olanak tanır. Daha önce kullanıcılar yalnızca bir paragraftaki tüm metnin rengini değiştirebiliyordu. WordPress 5.4 ile artık bir paragraf bloğundaki herhangi bir metnin rengini değiştirebilirsiniz.

Ayrıca, kapak bloğu için degradelerle metin ve arka plan renkleri seçebilir hatta bir grup bloğunun içindeki tüm bloklar için arka plan ve metin renkleri bile seçebilirsiniz. Sütun blokunu düzenli olarak kullanıyorsanız, sütunları ayırmak için renkleri de kullanabilirsiniz. düzenli paragraflar.

Öne Çıkan Resim Eklemek için Sürükle ve Bırak

Önceden, öne çıkan resmi yüklemek ve ayarlamak için manuel olarak seçmeniz gerekiyordu. Bu, içerik düzenleyicinin sürükleyip bırakma özelliğiyle eşleşmedi. Şimdi WordPress 5.4 ile bir resmi öne çıkarılan görüntü bölümüne sürükleyip bırakabilirsiniz.

Artık WordPress’e TikTok Videoları Gömebilirsiniz

WordPress 5.4, TikTok videoları için oEmbed desteği içerir. Temel olarak, WordPress yayınlarınıza ve sayfalarınıza tıpkı YouTube videolarını yerleştirdiğiniz gibi artık TikTok videoları ekleyebilirsiniz.

WordPress 5.4’te Güncellenmiş Gizlilik Araçları

WordPress 5.4, yerleşik gizlilik araçlarına iyileştirmeler getiriyor. Kişisel verileri dışa aktarma artık oturum belirteçlerini, topluluk etkinliklerinin yerini ve özel kullanıcı metalarını içeriyor.