WordPress 5.4 Beta 1 yayınlandı.

Sürüm koordinatörü Francesca Marano, 11 Şubat’ta WordPress 5.4 Beta 1’in yayınlandığını açıkladı. Çalışmanın çoğu blok editörüne odaklandı ancak şu anda katılımcılar 5.4 için 258 talep daha kapattı.

5.4 sürüm programına göre takip eden betalar ve sonraki haftalarda sürüm adayları ile birlikte ikinci bir beta sürümün 18 Şubat’ta çıkması planlanıyor. WordPress 5.4’ün 31 Mart’ta yayınlanacak.

Gelecek sürümü denemek isteyen kullanıcılar bunu WordPress Beta Tester eklentisi aracılığıyla yapabilirler.

Blok Editör Değişiklikleri

WordPress 5.4, blok editörünün arkasındaki geliştirme projesi olan Gutenberg eklentisinin 10 büyük sürümünü içerecektir. En eski güncelleme olan 6.6 sürümü 2 Ekim’de yayınlandı. En son güncelleme 7.5 sürümü ise 12 Şubat’ta yayınlandı.

Hala klasik düzenleyiciyi kullanan kullanıcılar için, sürüm 5.4, blok düzenleyicinin kullanmak için yeterince gelişip gelişmediğini görmek için bir fırsattır. Herkes için hazır olmasa da, kullanıcı deneyimi her sürümde daha iyi olmaya devam ediyor.

Blok editörü, Gutenberg eklentisindeki yeni özellikleri henüz test etmeyen kullanıcılar için çok daha gelişmiş hissedecek. Blok düzenleyiciye son kullanıcıları tanıtmak için hoş geldiniz kipi eklendi. Bu güncelleme ayrıca iki yeni blok içerecektir: sosyal bağlantılar bloğu ve düğmeler grubu bloğu.

Artık birkaç blokta gradyan arka planları dahil olmak üzere fazladan metin ve arka plan rengi ayarları var. Kullanıcılar galeriler için görüntü boyutunu ayarlayabilir, öne çıkan bir görüntüyü sürükleyip bırakabilir ve görüntü bloğunun başlık niteliğini değiştirebilir. Çok bloklu seçim, çok sayıda diğer kullanıcı deneyimi ve erişilebilirlik iyileştirmeleri ile birlikte çok geliştirildi.