WordPress 5.3 “Kirk” Yayınlandı.

Adında Amerikalı caz müzisyeni Rahsaan Roland Kirk olan WordPress 5.3 “Kirk” yüklenmeye hazır. Güncelleme, Twenty Twenty adında yeni bir varsayılan tema, erişilebilirliğe yönelik kullanıcı arayüzü geliştirmeleri ve yeni blok düzenleyici özellikleri içermekte.

Bu sürüm, WordPress’in bugüne kadarki en büyük katılımcı grubu olan 645 gönüllünün katkıları ile yayınlandı ve Matt Mullenweg, Francesca Marano, David Baumwald tarafından yönetildi.

WordPress 5.2, WordPress 5.3’ün piyasaya sürülmesinden önce 84 milyon defa indirildi.

PHP native JSON uzantısı WordPress 5.3 ve sonraki sürümü çalıştıran herhangi bir site için gereklidir. Bu, çoğu kullanıcı için bir sorun olmamalıdır, çünkü uzantı 2006’dan beri varsayılan olarak PHP ile birlikte gelir. WordPress bir hata verip uzantının eksik olduğunu tespit ederse güncelleme işlemini iptal eder. Güncelleme yapamayan kullanıcıların, uzantıyı etkinleştirmek için hosting şirketleri ile iletişim kurmaları gerekmektedir.

Twenty Twenty

WordPress yeni bir kat tasarıma kavuşuyor. Anders Norén, orijinal Chaplin temasının bir benzeri olan yeni temanın tasarım ekibine liderlik etti.

Twenty Twenty tema tamamen kalın ve kanaatli tarzı ile blok editörüyle içerik yaratmaya yöneliktir. Bir kapak sayfası şablonu ile birlikte gelir ve sitenin renk kontrastını erişilebilir tutmak için tasarlanmış özel bir renk sistemine sahiptir.

Blok Düzenleyici Geliştirmeleri

WordPress 5.3, Gutenberg eklentisinin 5.4 – 6.5 sürümlerindeki hata düzeltmeleri ve 6.6 – 6.7 sürümlerindeki performans iyileştirmelerini içerir.


Site Sağlığı

WordPress 5.2’de sunulan site sağlığı ekranı, bazı kullanıcı deneyimi geliştirmeleri içerir. WordPress site sahiplerinin ayrıca her altı ayda bir yönetici e-postalarını doğrulamaları gerekecektir. Bu özellik, bir hata oluştuğunda site kurtarma e-postalarının doğru yere gönderildiğinden emin olmanıza yardımcı olmak içindir. Ayrıca üzerine inşa edilebilecek gelecekteki özellikler için zemin hazırlamaktadır.