WordPress 5.3 Büyük Resim İşlemeyi Kolaylaştırıyor

WordPress 5.3 Beta 3 bu hafta yayına çıktı ve RC1 15 Ekimde bekleniyor. Henüz fazla dikkat çekmemiş heyecan verici bir gelişme, WordPress’in büyük görüntüler için güncellenmiş kullanımıdır.

Birçok WordPress kullanıcısı, sitelerine yükledikleri görüntülerin boyutunu düşünmezler. WordPress 5.3 büyük resimleri otomatik olarak algılamakta ve web için optimize edilmiş bir maksimum boyutlu görsel oluşturur.

WordPress, küçültme işlemi sonrası orijinal görüntüyü hala saklamakta ve bu görüntüye wp_get_original_image_path() fonksiyonu ile ulaşabileceksiniz.

İki milyondan fazla WordPress kullanıcısı görüntüleri optimize etmek için Imsanity, Smushit ve EWWW Image Optimizer gibi eklentilere güveniyor. Bu eklentiler genellikle önceden yüklenen resimleri toplu olarak yeniden boyutlandırmak için ek özellikler içerir. WordPress’in yeni büyük görüntü işleme özelliği, görüntü optimizasyon eklentilerini engellememektedir, yeni çekirdek geliştirme bu eklentileri değiştirmek yerine yalnızca yükleme sırasında minimum optimizasyon gerektiren kullanıcılar için uygun olacaktır.