WordPress 5.2, 13 Yeni Simge İle Geliyor

WordPress 5.2 ile Dashicons 3 yıldan sonra ilk güncellemesini alacak. Dashicons, gelişmiş sıkıştırma için önceki WOFF 1.0 formatının yerini alan WOFF2’yi (Web Açık Yazı Tipi Formatı 2) kullanacak şekilde güncelleniyor. WOFF 1.0, geriye dönük uyumluluğu korumak için hala çekirdekte bulunacak.

Yeni font dosyası biçimine ek olarak, Dashicons, kitaplığa ve CSS bildirimlerine 13 yeni simge ekliyor. İlaveler Buddicons, Çekirdek Ekipler, siteler, menüler, sosyal ve çeşitli dahil olmak üzere çeşitli kategorileri kapsamaktadır.

10up’da Kıdemli Web Mühendisi Nate Allen, tasarımcı olmasa da, Dashicons kütüphanesine yeni bir katkıda bulundu.

Allen, WordPress, hatırlayabildiğim kadarıyla bir işadamı dashicon’una sahipti, ancak şu ana kadar kadın veya cinsiyetten bağımsız bir sürümü yoktu dedi.

“Daha önce, kar amacı gütmeyen kuruluşlar için WordPress siteleri kuran bir ajans olan Firefly Partners için çalışıyordum. Bir ‘personel’ yazı tipine ihtiyaç duyan bir kadının hakları organizasyonu için bir proje üzerinde çalışıyordum. Onlara ücretsiz olarak kullanabileceğimiz bir “işadamı” ikonunun olduğunu veya özel bir “iş kadını” ikonunun tasarlanması için fazladan para verebileceklerini açıklamak biraz garipti. Bu durum WordPress için harika bir görünüm değil.

Allen, birinin “iş kadını” ve “iş adamı” simgesi yaratmaya istekli olup olmadığını görmek için bir GitHub sorusu sundu, ancak hiç kimsenin zamanı yoktu. Dashicons, gönüllü bir ekip tarafından korunur ve bu sebepten yeni ikonların tasarlanması uzun zaman alabilir.

Allen, “Yaklaşık 5-6 ay sonra Illustrator’ı vektör simgeleri oluşturmak için nasıl kullanacağımı öğrendim ve simgeleri kendim gönderdim” dedi.