WordPress 5.2 Sürümü 7 Mayısa Ertelendi, RC1 Yayınlandı.

WordPress 5.2’in ilk olarak 30 Nisan’da piyasaya sürülmesi planlanıyordu, ancak geçen haftaki açık sorunların sayısı nedeniyle 7 Mayıs’a ertelendi. Şimdi Hakkında sayfasını tamamlamak için 5,2 üzerinde sadece bir sorun kaldı ve WordPress 5.2 RC 1 teste hazır.

Gelecek sürüm, blok editöründe önemli gelişmeler getirecek . Bu, yeni blok yönetimi yeteneklerini ve çekirdek widget’lerden taşınan birkaç yeni bloğu içeriyor.

WordPress 5.2, araçlar menüsü altında Site Sağlığı için yeni bir yönetici arabirimi sunmakta. Kullanıcıların ayarlarını iyileştirmeleri için eylem öğelerinin yanı sıra kritik, önerilen veya iyi olarak kategorize edilmiş sonuçlar veren testler gerçekleştirecek. Bilgi sekmesi temel hata ayıklama için eklendi ve web sitesi ve sunucu kurulumu hakkında bilgi sağlıyor.

Bu sürümde “önemli hata kurtarma modu” adı verilen yeni bir özellik de eklendi. Önemli bir hataya neden olan temaları veya eklentileri duraklatıp siteyi kurtarma moduna geçirir, böylece kullanıcı sorunu gidermek için yönetim paneline erişebilir. Kullanıcıların, bu yeni özellik ile daha az sayıda “beyaz ölüm ekranı” durumu yaşaması hedeflenmektedir.

WordPress 5.2, yardımcı teknolojilere dayanan kullanıcılar için çeşitli yönetici ekranlarına bir dizi erişilebilirlik geliştirmesi sunuyor. Ayrıca, WordPress’in Gizlilik Politikası sayfasını özelleştirmeyi ve tasarlamayı da kolaylaştırmakta.

Gelecek sürümde olan her şeyin ayrıntılı bir dökümü için 5.2 kılavuzuna buradan bakabilirsiniz.