WordPress 5.2 Beta 1 Yayınlandı

WordPress 5.2 Beta 1, heyecan verici yeni kullanıcı özellikleri ile yayına çıktı. Yaklaşan sürüm RSS, Arama, Takvim, Etiket Bulutu ve Amazon Kindle embed için yeni bloklar sunuyor.

Toplu blok eklentilerinin yeni dağıtım mekanizması olarak ortaya çıkması, bazı WordPress kurulumlarının çok fazla kullanılmayan blokla şişmesine neden oldu. Sürüm 5.2, blokları açıp kapatmayı kolaylaştıracak ve blok yerleştirme aracını daha verimli hale getirmek amacıyla kolaylaştıracak yeni sistemler içeriyor.

Bu sürüm aynı zamanda, beyaz hata ekranını oluşturmadan önce hataları yakalayan önemli bir hata koruması sunuyor, böylece kullanıcılar sorunu çözmeyi denemek için yönetici olarak oturum açabilecek. Bu özellik önceden 5.1 için hedeflenmişti, ancak bir kaç güvenlik sorunundan dolayı ertelendi.

WordPress’i test etmeye yeni başladıysanız, 5.2 beta, herkesin adım adım uygulayabileceği özelliklere sahip çok kolay erişilebilir bir sürüm. En kolay yol, WordPress Beta Test eklentisini kurmak ve gecelik versiyonu seçmektir. Yeni blokları deneyin, blokları açmayı ve kapatmayı deneyin. Yeni özellikler, tanıtıldığı gibi çalışıyor mu? Kullanmaya çalışırken sorun var mı? Herhangi bir sorunu destek forumlarındaki Alfa / Beta alanına bildirebilir veya trac’e bir talep olarak kaydedebilirsiniz

Geliştiricilerin de test etmesi için birkaç büyük güncelleme var. Eklenti yazarları şimdi eklentinin destekleyeceği minimum PHP sürümünü belirleyebilir. WordPress ayrıca PHP 7.2+ için libsodium uyumlu bir şifreleme API’si olan sodium_compat kütüphanesini de ekliyor.

Ana geliştirici sohbetindeki notlara göre, şu anda katılımcıların üç betada çözmeyi  planladıkları 116 açık talep var. Hedef, bu sayıyı beta 2’den önce 66’ya düşürmek.

WordPress 5.2, 30 Nisan 2019 için hedeflenmiş gözüküyor.