WordPress 5.1 Yayınlandı

Amerikan caz şarkıcısı Betty Carter’ı onurlandırmak için WordPress 5.1 “Betty” versiyonu yayınlandı. Bu, Gutenberg’in çekirdek haline gelmesinden bu yana ilk büyük versiyon. Bu sürüm, editördeki performansı iyileştirmeye ve kullanıcıların PHP’nin eski sürümlerini güncellemelerine yardımcı olmaya odaklandı.

WordPress 5.0, yeni sürümünden önce 35 milyondan fazla indirildi. Blok editörünü benimseyen kullanıcılar, bu versiyonda çok daha duyarlı olduğunu ve yazmanın daha yumuşak hissettiğini fark edeceklerdir. WordPress 5.1, Gutenberg 4.8’deki performans iyileştirmelerini içermekte – daha hızlı sayfa başlatma süresi, geliştirilmiş yazma performansı ve çeşitli arka plan işlemlerinin optimizasyonu.

Bu sürüm, Site Sağlığı projesinden de yeni özellikler getiriyor. WordPress şimdi bir sitenin PHP’nin güvensiz, eski bir sürümünde çalışıp çalışmadığını algılıyor ve kontrol panelinde PHP’nin nasıl güncelleneceği hakkında bir bilgi görüntülüyor. Ayrıca eklentilerle PHP sürüm uyumluluğu için kontroller içermekte. WordPress 5.1+, kullanıcıların PHP’den daha yeni sürümleri gerektiren eklentileri yüklemelerini önleyecektir.

Bu sürüm ayrıca, aşağıdakiler dahil (ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere) geliştiriciler için çeşitli gelişmelere yol açar:

  • Çok bölgeli ağlarla ilişkili meta verileri depolamak için yeni veritabanı tablosu
  • Veri döndürmeye yardımcı olmak için yeni işlevlerle Cron API güncellendi, cron depolamayı değiştirmek için yeni filtreler eklendi
  • Yeni JavaScript oluşturma işlemleri
  • WP_DEBUG_LOG sabiti için değerler güncellemeleri
  • Geliştirilmiş taksonomi meta kutusu temizleme

WordPress 5.1, Matt Mullenweg tarafından Gary Pendergast ve 561 katılımcının desteğini aldı.