WordPress 5.1 “Blogging” Referanslarını “Yayıncılık” Olarak Değiştiriyor

WordPress 5.1 wp-config-sample.php içindeki “Happy blogging” yazısını “Happy Publishing” ile değiştirecek. Bir sonraki ana sürüm aynı zamanda birkaç diğer “blog” referansını “site” kelimesi ile değiştirerek temizleyecek gibi, tabii bu durumda eğitimlerin ve dokümantasyonun güncellenmesi gerekecek.

WordPress’e katkıda bulunanlar, genişleyen yeteneklerini bir yayın platformu olarak yansıtacak şekilde çeşitli dosyalardaki ifadelerde ince ayar yapmaya devam ediyor. Gary Pendergast mesaj olarak, “Bu değişiklik itibariyle WordPress artık basit bir blog platformu değil” dedi. “Artık kapsamlı bir yayıncılık çözümü.”

Bu mesaj, aslında çok uzun zaman önce sona eren, ancak yazılımın dilinde resmen tanınmayan bir dönemin sona erdiğini gösterir. WordPress bloglama için hala kullanılabilir, ancak şu an çok daha dinamik, bugünlerde başarılı bloglar, yeni bir platforma geçmek zorunda kalmadan e-ticaret mağazalarına veya çevrimiçi dergilere kolayca geçiş yapabiliyorlar

Artık Gutenberg’in milyonlarca kullanıcının elinde olması, nasıl kod yazacağını bilmeyenler için farklı içerik türlerinin yayınlanması daha erişilebilir hale geliyor. 2019’daki “Happy Publishing” in yeni dönemi, bu yol haritası üzerinde daha da fazla ilerleme sağlayacak ve kullanıcıların widgetlar ve menüler dahil olmak üzere içerik yönetiminin diğer yönleri için daha birleştirilmiş bir düzenleme deneyimine sahip olmasını sağlayacak.