WordPress 5.1 Beyaz Ekran Koruma Özelliği Sunacak

WordPress 5.0.3 bu hafta blok editörüyle ilgili bir düzineden fazla düzeltmeyle yayına çıktı. Otomatik arka plan güncellemesi sonrası sitelerin %23.2’si şu anda 5.0+ üzerinde çalışmakta ve % 47.2’si 4.9 kullanmakta. Bu arada, WordPress 5.1 üzerinde çalışmalar hızlandı ve Beta 1 yayınlandı.

Matt Mullenweg’in 2019 için belirlediği projelerden biri, hata ayıklama ve iyi yazılım hijyenine teşvik etmeye yardımcı olmak için Site Sağlık Kontrolü eklentisini çekirdek olarak birleştirmek. Eklenti, sitelerinin PHP versiyonlarını kontrol etmesinin yanısıra, site bakımı ve hata ayıklamanın diğer yönlerini içerecek şekilde geliştirilmekte.

WordPress 5.1, Site Sağlık Kontrolü projesinin en heyecan verici yanlarından birini çekirdeğe taşıyor. Ölümcül hataları yakalayan yeni bir beyaz ekran (WSOD) koruma özelliği sunuyor; böylece kullanıcılar sorunu çözebilmek için yönetim panelinde oturum açabilecekler. Geçmişte, teknik bilgisi olmayan kullanıcıların, eklenti veya tema uyumluluğu sorunlarını gidermek için barındırma şirketlerine danışmaları yada FTP ile siteye giriş yapmaları gerekmekteydi.

WordPress’in öngördüğü asgari PHP artışına hazırlık olarak, 5.1 versiyonu bir uyarı gösterecek ve kullanıcıların PHP sürümlerini yükseltmelerine yardımcı olacak. Nisan ayında minimum PHP gereksinimi 5.6’ya, geribildirime bağlı olarak Aralık 2019’da tekrar 7.0’a yükseltilecek.

WordPress 5.1 ayrıca, cron sistemini özel bir cron işleyicisi ile değiştirme yeteneği, WP_DEBUG_LOG dosyasının yerini değiştirme özelliği, yeni bir wp_blogmeta tablosu gibi geliştiricileri mutlu edecek bir kaç özellik getirecek.