WordPress 5.0 Geldi.

Sonunda beklenen gün geldi ve WordPress 5.0 yayınlandı.

Bu yılın diğer tüm güncellemelerini göz ardı etmiş olsanız bile, şu an 2018’in en büyük güncellemesi geldi. WordPress, Gutenberg editörü aracılığı ile kullanıcıların ve geliştiricilerin sistemi nasıl kullandıklarını tamamen değiştiriyor, bundan sonra artık her şey bloklarla ilgili. Bununla beraber yeni kurulumlarda varsayılan tema Twenty Nineteen olacak.

WordPress’in her sürümünde olduğu gibi, her zaman test etmenizi öneririz. Bu sürekli tekrarlana bir şey gibi görünebilir ancak bu sürümdeki editör üçüncü taraf eklentilerini ve hatta temanıza kadar her şeyi etkilediği için, test isteğe bağlı olmamalı! Test etmezseniz, işler kolayca kötüleşebilir.

Yenilikler Neler?

WordPress 4.8 (Evans) ile, çok sayıda yeni widget ve iyileştirme sağlandı, ayrıca görsel editörde bağlantıların nasıl çalıştığı konusunda kullanışlı bir gelişme oluştu.

WordPress 4.9 (Tipton) ile, web sitelerini kişiselleştirmek ve yönetmek için daha fazla kullanıcı merkezli bir yola doğru önemli bir adım atıldı. Özelleştirici, widgetlere yeni işlevler, kod düzenleme için güçlü bir metin editörü.

Geçmişteki güncellemelerin çoğu nispeten küçüktü ve çoğumuz için çok fazla etkilemedi. Ancak WordPress 5.0 çok farklı olacak. Burada küçük iyileştirmeler eklemek yerine, bu sürüm tamamen tek bir şeye odaklanmış durumda, buda Gutenberg.

Gutenberg, WordPress’i web sitesi oluşturma alanında bir CMS olarak öne sürmek için bir girişim olarak öne çıkıyor. Aslında, WordPress ekibi eski sürüm döngüsünden uzaklaşmayı planlıyor ve yalnızca daha büyük değişiklikleri tek seferde yapmak yerine küçük küçük yapmayı hedefliyor.

Gutenberg, yeni WordPress 5.0 yüklemelerinde varsayılan ve tek editör olacak. Ancak endişelenmeyin, isterseniz klasik editör eklentisini yükleyebilirsiniz. Bu, yeni Gutenberg editörünün yanında kullanmaya devam etmenizi sağlayacaktır. Burdan yola çıkarak son on yıldır kullandığınız klasik WordPress editörüne veya metin editörüne WordPress 5.0’da artık varsayılan olarak sahip olmayacaksınız.

Peki bu değişim neden oluyor?

WordPress esasında açık kaynaklı bir yazılım olsada aynı anda bir şirkette. Bu şirket Wix ve Squarespace gibi diğer tüm web sitesi çözümleri ile rekabet etmesi gerekiyor. WordPress pazar payına baktığınızda, 2017’den 2018’e, yıllık büyüme % 17,3 civarında. Bu harika görünüyor olsa da, bazı rakiplerine bir göz attığımızda Squarespace’in % 180, Wix’in % 233 büyüdüğünü görebiliyoruz.

Neden tüm sayfa oluşturucu eklentilerinin inanılmaz bir oranda büyüdüğünü düşünüyorsunuz? Bunun nedeni, kullanıcıların web sitelerini oluşturmaları ve içerik yazmaları için daha kolay yollara ihtiyaç duymalarıdır. Sadece blog yapmak istiyorsanız, Medium ve Ghost gibi diğer yayın platformları bile çok daha iyi bir yazma deneyimine sahip.

Yenilenirken Gutenberg, Facebook ve Instagram gibi şirketler tarafından kullanılan ve sürdürülen çok popüler bir JavaScript kütüphanesi olan React üzerine kurulmuştur. Bunun yanı sıra Gutenberg, REST API, ESnext + JSX, WebPack, vb. bibi birçok modern teknolojiden yararlanır.

Bu yapılandırmadan dolayı, “blok geliştirme” açısından geliştiriciler için yepyeni bir dünya açıyor. Unutmayın, Gutenberg’deki her şey bloklarla ilgilidir. Yani muhtemelen bu terimi çok duyuyor olacaksınız.

Olumsuz yanı ise, çoğu WordPress temasının ve eklentilerinin Gutenberg ile çalışmak için yeniden yazılması gerektiğidir.

Site Footer