WordPress 16 Yaşına Bastı

Matt Mullenweg ve Mike Little’ın 27 Mayıs 2003’te WordPress’in ilk resmi sürümünü yaratmak için B2/cafelog blog platformunu forklamasından bu yana 16 yıl geçti. İlk WordPress yeni bir yönetici arayüzü, manuel alıntılar, akıllı çizgi ile başlatıldı. sonları, bir bağlantı yöneticisi ve XHTML 1.1 standartları ile uyumluydu.

WordPress geliştirme blogundaki yayınların ilk iki ayı, yazılımın ilk tarihini yansıtan bir zaman kapsülünden seçimler gibi görünüyor. Mullenweg, ilk serbest bırakma için temel attığını belirten en iyi rotayı ve diğer kararları seçme süreci boyunca yolculuğunu “yüksek sesle düşünme” tarzında paylaştı.

On altı yıl sonra, yazılım 200’den fazla dilde mevcut ve şu anda ilk on milyon web sitesinin % 33.9’u tarafından kullanılıyor. WordPress’in alışılmadık bir şekilde büyümesi, benzersiz liderlik, istikrar ve açık kaynak lisansı ile güçlendirilmiş binlerce katılımcı ve girişimci topluluğuyla birleştirilebilir.

Mullenweg’in yıllık 10 milyar dolar olarak tahmin ettiği ticari bir ekosistemin parçası olan birçok WordPress ürünü işletmesi, yıldönümünün onuruna satışlara, hediyelere ve promosyonlara ev sahipliği yaptı. Tüm dünyadaki WordPress Dostları, yazılımın doğum gününü pasta ve hediyeler ile kutladılar.