WooCommerce 4.3 Beta Yayınlandı

WooCommerce 4.3 için ilk beta dün yayınlandı. Popüler e-ticaret eklentisinin arkasındaki ekip yeni bir ana sayfa ekranı ekledi, ürün ızgara bloklarını güncelledi ve kullanıcıları PHP sürümlerini güncellemeye zorlamakta.

En son beta sürümünü test etmek isteyen kullanıcılar, buraya tıklayarak zip dosyasını WordPress.org’dan indirip sitelerine yükleyerek bunu yapabilirler. Ayrıca, sürümler arasında geçiş yapmak için WooCommerce Beta Tester eklentisini yükleyebilir ve etkinleştirebilirler.

WooCommerce ekibi ilk sürüm adayını 23 Haziran’da kullanıma sunmayı planlıyor. Sonraki iki hafta içinde her şey yolunda giderse, resmi 4.3 sürümü 7 Temmuz’a yayınlanacak. Zaman çizelgesi kullanıcılara geri bildirim ve test için üç haftalık bir pencere sunuyor.

Sürüm 4.3 beta şu anda 40’tan fazla hata düzeltmesinin yanı sıra düzinelerce iyileştirme, ince ayar ve geliştirmeyle ilgili değişiklik içeriyor. Tam bir genel bakış için buraya tıklayabilirsiniz.

Sürüm 4.3’e gelen, kullanıcılara yönelik en büyük değişiklik, yeni bir ana sayfa ekranıdır. Sürüm 4.0’da sunulan Gösterge Tablosu ekranının yerini alıyor. Kullanıcılar, normal WooCommerce yönetici menüsü altında “Ana Sayfa” başlıklı yeni bir öğe görmelidir.

Önceki Gösterge Tablosu güzeldi ama geliştirmeye açıktı. Aslında kullanıcının mağazası için özelleştirilebilir grafikler ve istatistikler kümesiydi. İlk kullanıma sunulduğunda, bazı kullanıcılar ekran için veri doldurmayla ilgili sorunlar yaşadı. Özellikle Gösterge Panosunda gösterilen verilerin çoğu gereksiz göründüğünde hiç doğru gelmedi.

Yeni Ana Sayfa, “gösterge tablosunun” ne olması gerektiğine ilişkin yeni bir özelliktir. Birincil odak dükkanın gelen kutusundan en son mesajları görüntülemektir. Ekranın sol tarafında görüntülenir. Sağ tarafta, daha ayrıntılı istatistiklerin bulunabileceği Analytics ekranına daha fazla bağlantı veren, mağazanın istatistiklerine genel bir bakış içeren bir kutu bulunmaktadır. Aşağıda, mağazanın çeşitli yönlerini yönetmek için hızlı bağlantıları olan bir kutu var.

Yaklaşan Blok Değişiklikleri

Tüm Ürünler bloğu hariç olmak üzere, ızgarayla ilgili ürün bloklarının her biri artık varsayılan olarak üç sıradaki ürünü kullanmaktadır. Kullanıcı varsayılan blok ayarlarını değiştirmedikçe, bu sitede kullanılan mevcut blokları da etkiler.

Bu değişikliğin etkileyeceği bloklardan bazıları şunlardır:

  • En Yeni Ürünler
  • Özel Seçilen Ürünler
  • Kategoriye Göre Ürünler
  • En Çok Satan Ürünler
  • Satıştaki Ürünler
  • En Çok Oy Alan Ürünler
  • Özelliklere Göre Ürünler

Eklentinin önceki sürümlerinde, varsayılan satır sayısı bir olarak ayarlanmıştı. Üç satır istenmiyorsa, son kullanıcılar bu blokların kullanımda olduğu yerde uygun sayıda ürünün görüntülendiğinden emin olmak için sitelerini güncelleme üzerine kontrol etmelidir.

PHP 7.2 Minimum Öneri

WooCommerce 4.3’ten itibaren eklenti, kullanıcıların gelecekte minimum bir gereksinim haline getirme planları ile en az PHP 7.2’ye yükseltmelerini isteyecektir. Takım, bir gereklilik haline geleceği zamanı kesin bir tarih olarak vermedi. Muhtemelen en azından WooCommerce 4.4 veya üstü olacaktır. Ancak, dükkan sahipleri bunun önüne geçmeli ve PHP versiyonlarını en kısa zamanda yükseltmelidir.

Bununla birlikte, bu dünyadaki en büyük e-ticaret eklentisi için iyi bir hamle. WooCommerce, son kullanıcıların hala güvenlik güncelleştirmeleri alan PHP sürümlerinde olduğundan emin olmada öncü olmalıdır. Büyük kitlesi ve bunun gibi diğer eklentileri göz önüne alındığında, bir görev olarak görülmelidir.