WooCommerce 4.0 Yayınlandı

Dün Automattic, WooCommerce eklentisinin 4.0 sürümünü yayınladı. Bir yıldan uzun süredir test edilen yeni yönetici arayüzü dışında, bu güncellemenin geliştirilmesi Ocak 2020’de başladı. Güncelleme ayrıca yeni kullanıcılar için güncellenmiş bir katılım deneyimini de içeriyor.

4.0, eklentinin önemli bir sürümüdür bu sebepten kullanıcılar yükseltmeden önce bir veritabanı yedeği oluşturmalıdır. WooCommerce ekibi, her şeyin düzgün çalıştığından emin olmak için canlı bir siteye yükseltme yapmadan önce test yapmanızı önermekte. Yeni sürüm, önceki WooCommerce sürümleriyle geriye dönük olarak uyumlu değildir.

WooCommerce Yönetici Projesi Temel Eklentiye Birleştirildi

Bir yıldan fazla bir süredir geliştirici ve kullanıcı geri bildirimi ile geliştirilen yeni arayüz temel eklenti ile birleştirildi. Arayüz WooCommerce Admin adında ayrı bir eklenti olarak geliştirildi. Proje, Ekim 2018’de alfa testine başladı ve daha sonra Şubat 2019’da halka açıldı

WooCommerce Admin, aynı ekranda kalırken belirli verilerin yüklenmesini sağlayan JavaScript tabanlı bir deneyimdir. Eklentinin şu anda bir milyondan fazla aktif yüklemesi ve üç yıldız derecelendirmesi var. Birçok yorumcu ya eklentiyi sevdiler yada nefret ettiler, derecelendirmelerin çoğu bir veya beş yıldız oralar verilmekte.

Yeni yönetici arayüzünde özelleştirilebilir bir gösterge tablosu bulunmakta. Son kullanıcılar performans bölümünde hangi istatistiklerin görüntüleneceğini, görmek istedikleri grafikleri seçebilir ve panel çıktılarını özelleştirebilir.

Raporlar önceki yinelemelere göre çok daha gelişmiştir. Güncellenmiş arayüz daha iyi filtreleme ve karşılaştırmalar sağlar. Satıcılara, mağazalarının ne kadar iyi performans gösterdiğine ilişkin daha yararlı bilgiler sağlamaktadır.

Eklenti geliştiricilerin, yönetici bildirimlerinin tüm WooCommerce ekranlarında görünmeyebileceğini unutmaması gerekir. Bu, WooCommerce tarafından oluşturulan özel ekranlarla sınırlı görünüyor. Bildirimler WordPress tarafından oluşturulan sayfalarda (ör. Ürünler, siparişler, kuponlar) görünüyor. Bu, bazen yönetici genelinde gösterilen üçüncü taraf bildirimleri için hoş bir görüntü olsa da, özellikle WooCommerce ile ilgili bir bildirim görüntülemeye çalışan eklentiler için bir sorun oluşturabilir.