Unsplash, WordPress için Resmi Eklentisini Yayınladı

Unsplash, XWP ekibiyle birlikte geliştirdiği kendi WordPress eklentisini yayınladı. Eklenti, Unsplash’ın 1 milyondan fazla ücretsiz yüksek çözünürlüklü görüntü kitaplığını WordPress düzenleyicisine sorunsuz bir şekilde bağlar.

Kullanıcılar, doğrudan özel bloğun içinde Unsplash’ı kolayca arayabilir ve otomatik olarak doldurulmuş ilişkilendirme ve alt açıklama bilgileri içeren görüntüler ekleyebilir. Seçilen görüntüler indirilir ve WordPress medya kitaplığına eklenir, böylece kullanıcılara görseli indirmek, arama yapmak, ve resim yüklemek için vakit kaybettirmez.

Unsplash kurucu ortağı Luke Chesser projeyi “internetin görüntü kütüphanesini internetin yayıncılık platformuna getirmek” olarak nitelendirdi. Eklenti, küçük bloglardan işletmelere kadar her tür web sitesi için yararlı olsa da, Unsplash için WordPress için resmi bir entegrasyon geliştirmesi için itici güç sağlayan büyük yayın kuruluşlarıydı.

“Eski çözümlerin yerini almak için Unsplash’ı yayın akışlarına entegre ettikleri için birçok yayıncıyla çalışıyoruz,” dedi Chesser. “Pek çok yayıncının WordPress tarafından desteklenmesi sayesinde, tüm yayıncılar tarafından paylaşılabilecek yüksek kaliteli bir entegrasyona tekrar tekrar ihtiyaç duyulduğunu gördük. Onlara en iyi şekilde hizmet verebilmek için hem şimdi hem de gelecekte ihtiyaçlarını karşılayabileceğimiz bir şey sunmamız gerekiyordu. ”

Tek Tıkla Unsplash yüklemelerine sahip bir eklenti olan Instant Images, şu anda 50.000’den fazla aktif kurulumla resmi eklentinin benimsenmesinde en büyük rakiptir. Birçok başka eklenti de geçmişte bir çeşit Unsplash entegrasyonu ekledi. Chesser, ekibinin geliştiricilerin API’leriyle oluşturdukları çeşitli uygulamaları görmeyi sevdiğini ve kendi eklentilerini oluşturmakta tereddüt ettiklerini söyledi.

“Büyük ve küçük yayıncıların bize söyledikleri ve mevcut eklentilerin nasıl geliştirildiği arasında bir boşluk gördük” dedi. “Mevcut eklentilerin çoğu, görüntüyü WordPress kitaplığına yeniden yükler ve ardından standart bir görüntü olarak görür ancak:

  • Orijinal fotoğrafçıya resim ilişkilendirme genellikle kaybolur.
  • Sunucunun görüntüyü indirip yeniden yüklemesi için geçen süre yavaş olabilir.
  • Kutudan çıktığı gibi, WordPress’in cihaz bağlantısına ve ekran boyutuna uyum sağlayan dinamik resim URL’leri için mevcut desteği sınırlıdır ve Unsplash CDN kullanarak performans için daha iyi optimize etmek üzere doğru boyutta resmin sunulmasını sağlanabilir.

Resmi eklentiyi geliştirirken, Unsplash ve XWP yayıncılardan geri bildirim aldı ve mevcut eklentilerin görüntüleri nasıl ele aldığını iyileştirmeyi amaçladı. Test ettikten sonra, arama özelliğinin hızlı olduğunu ve kullanımın hızlı olduğu fark ediliyor. Eklenti, kullanıcı için her şeyi arka planda görünmez bir şekilde ele alır ve blok düzenleyiciyle entegrasyonu, WordPress’in doğal bir parçası gibi hissettirir.