Unsplash CDN Engelleme

Unsplash eklentisinin CDN’siyle ilgili son görüşmelerin ışığında, bu hafta devre dışı bırakılması için birkaç uzantı ortaya çıktı.

Varsayılan olarak, eklenti CDN’den görüntüler sunar, ancak eklentinin devre dışı bırakılması veya kaldırılması durumunda kopyaları WordPress medya kitaplığına kaydeder. Eklentinin şu anda bunu değiştirme seçeneği yoktur.

Disable Unsplash CDN, eklentinin varsayılan davranışını değiştirmek için WordPress.org dizininde yayınlanan ilk CDN’dir. Seçenek veya ayar yoktur – etkinleştirmek direkt çalıştırır. Üretken bir WordPress eklentisi yazarı olan Xaver Birsak, bunu Unsplash CDN’nin neden olduğu daha yavaş sayfa hızıyla karşılaşabilecek kullanıcılara yardımcı olmak için yarattı.

Birsak, “Resmi Unsplash eklentisinin yayınlanmasının yanı sıra, Matt Mullenweg’in değişik olduğunu düşündüğüm garip tek yıldızlı derecelendirmesini takip ettim” dedi. Unsplash lisansına ek olarak bahsettiği sorun, görüntülerin Unsplash (Imgix) sunucularından sunulması gerçeğiydi. CDN çoğu durumda görüntüleri çok daha hızlı sunabildiğinden, bunun Unsplash’tan tamamen gereksiz olduğunu düşünmüyorum. Bazı kullanıcılar için durum bu olmayabilir. “

Birsak, eklentiyi kontrol ettiğini ve yalnızca birkaç satır kod gerektiren hotlinking’i atlamak için basit bir çözüm bulduğunu söyledi.

Birsak, “Çok kolay olduğu ve diğerleri de faydalı bulabileceği için bu eklentiyi yayınladım” dedi. “Günümüzde GDPR ve Gizlilik Kalkanı’nın geçersiz kılınması nedeniyle, insanların üçüncü şahıs hizmetlerine veri göndermekle ilgilenme olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle CDN’yi devre dışı bırakmak en azından bir seçenek olmalıdır. “