Syntax Block Eklentisi

Her zaman ilginç kod vurgulayıcı eklentiler dikkatimizi çekmiştir çünkü çok fazla eklenti kısa kodlar, özel bloklar veya diğer garip çözümleri kullanır.

Ancak, bir yıl önce yayınlandığından beri göz ardı edilen bir seçenek var: Marcus Kazmierczak tarafından yayınlanmış olan Code Syntax Block.

Bu eklenti doğrudan çekirdek WordPress blokları ile bütünleşir. Yeni bir bloğun gerekli olduğu zamanlar vardır, ancak bu o zamanlardan biri değildir. Bazen mevcut blokları çekirdekte genişletmek daha iyidir.

Code Syntax Block, sitenin ön ucuna kod vurgulaması eklemek için Prism JavaScript kitaplığını kullanır. Eklenti iyi tasarlanmıştır ve komut dosyaları ile stillerini yalnızca kod bloğu kullanımdayken yükler.

Eklenti, Prism’i düzenleyiciye yüklemez, bu nedenle kod çıkışı varsayılan düzenleyiciyi veya tema stilini kullanır. Bu, arka ve ön uç arasında bire bir eşleşme isteyenlere hitap etmeyebilir. Ön uçtaki güzel çıktıyı alırken, yöneticide vurgulanmayan sürümler mevcuttur. Ancak, düzenleyicide vurgulamayı etkinleştirmek için bir seçenek veya filtre görmek güzel olurdu.

Eklenti Atom editörü için oluşturulan ve Prism’e taşınan One Dark temasını kullanıyor. Prism projesinin tak ve çalıştır özelliği olan çeşitli temaları vardır.

Varsayılan olarak, eklenti 200’den fazla dilin tam listesini desteklemez. Bunun yerine, en popüler 40’tan biraz fazlasını listeler. Liste filtrelenebilir, bu nedenle herkes birkaç satır kod içeren dil ekleyebilir veya kaldırabilir. Varsayılan kodları ayarlamak için, aynı zamanda kod parçacıklarını aynı kodlama dilinde rutin olarak yazanlar için özellikle yararlı olacak bir filtre kancası da vardır.