Shutterstock Resmi WordPress Eklentisini Yayınladı

Shutterstock, WordPress için resmi bir eklenti yayınladı. 17 yaşındaki şirket, WordPress’in kendisi kadar eskidir, ancak bu, yönetici içindeki kütüphanesine ilk kez rahat erişim sağladı.

Yedi yıl önce Shutterstock, üçüncü parti geliştirme şirketi kullanan iştirakler için bir eklenti yayınladı, ancak çok fazla ilgi görmedi ve artık güncellenmedi. Yeni blok tabanlı eklenti, ticari stok fotoğrafçılığı arayan WordPress site sahipleri için daha geniş bir şekilde geçerlidir. Kullanıcıların Shutterstock’un 340 milyon görsellik kitaplığında arama yapmasına ve metin içeriğine göre öneriler almasına olanak tanıyan bir blok sağlar. Kullanıcılar, sayfalara ve yazılara önizleme görüntüleri yerleştirebilir, tek tıklamayla lisans verebilir, görüntüleri ve editoryal içeriği indirebilir ve yayınlayabilir.

Shutterstock’un eklentisi, WordPress’in kullanıcı rollerine ve izin sistemine saygı duyar, böylece kuruluşlar, yazarların resim önizlemeleri eklemelerine izin verirken, resim lisansını düzenleyiciler ve yöneticilerle sınırlayabilir. Eklentinin ayrıca kullanıcının lisans geçmişine erişimi vardır, böylece daha önce Shutterstock’ta lisanslanmış olan herhangi bir içeriği indirebilirler.

Eklenti, yayınlandıktan birkaç hafta sonra 10’dan az WordPress sitesinde aktiftir. Bunun, müşterilerinin bunu bilmemesinden mi yoksa WordPress kullanıcılarının diğer hizmetler aracılığıyla erişebildikleri sonsuz çeşitlilikteki ücretsiz görsellerden mi kaynaklandığı net değil. Eklenti, varsayılan olarak yalnızca sınırlı bir kitaplığa erişim sunduğundan, öncelikle tam koleksiyona erişebilmek için mevcut bir aboneliği olan Shutterstock müşterilerine yöneliktir.

Resmi eklenti sürümünün yanı sıra Shutterstock, WordPress.com VIP ile yeni bir ortaklık da duyurdu. Artık, Automattic’in kurumsal müşterileri için yayınlama iş akışını düzene sokan hizmetin “Öne Çıkan Teknoloji Ortaklarından” biridir.