SES vs Mailgun vs SendGrid

Bu hizmetlerin her biri yaptıkları işte çok iyidir, ancak işleri biraz farklı yapma eğilimindedir, bu nedenle işlemsel bir e-posta sağlayıcısında aradığınız şey hakkında iyi bir fikre sahip olmak önemlidir.

Her sağlayıcı, gönderdiğiniz e-postaların miktarına göre ücret alacağından, ayda kaç e-posta göndermeyi planladığınızı tahmin etmeniz faydalı olacaktır. Bir sağlayıcı ayda 5.000 e-posta gönderen bir kişi için daha ucuz olabilir, ancak ayda 50.000 e-posta gönderen biri için çok daha pahalı olabilir.

Ayrıca, e-postalarınızın spam olarak işaretlenmemesi için iyi bir gönderme itibarı oluşturmanızı sağlayacak bir hizmet seçmeniz önemlidir. Neyse ki, bu makaledeki üç sağlayıcı da size tam olarak bunu yapmanız için gereken araçları ve bilgileri verecektir.

Özellikler

Tahmin edebileceğiniz gibi Mailgun, SendGrid ve SES’in ortak bir çok işlevi var. Her üç hizmetle de, doğrulama ve DMARC uyumluluğu konusunda en iyi uygulamalarla işlemsel e-posta göndermek için bir alan adı ayarlayabilirsiniz.

Ancak her hizmetin diğerlerinden öne çıkmasını sağlayan birkaç şey var.

Amazon SES

Amazon SES’in ana avantajlarından biri, AWS platformundaki diğer hizmetlerle entegre olmasıdır. EC2 tarafından barındırılan bir sitede sorunsuz bir şekilde kullanabilir, SNS ile özel bildirimler yapılandırabilir ve Amazon Cloudwatch ile özel raporlama ayarlayabilirsiniz.

Ayrıca, postanızı doğru bir şekilde gönderdiğini ve geri dönen / şikayet bildirimlerini test ettiğini görmek için uygulamanızı (veya belki de WordPress sitenizi) test etmek için kullanabileceğiniz kullanışlı simülatöre sahiptir.

SES’in bulunmadığı alanlardan biri de gösterge paneli. Cloudwatch’da özel raporlar yapılandırmazsanız gezinmek ve bilgi eksikliği biraz zor olabilir.

Mailgun

Mailgun, e-posta göndermenin yanı sıra bir e-posta doğrulama hizmetine de sahiptir. Bu, posta gönderdiğiniz e-posta adreslerinin gerçekte var olmasını sağlar, bu da geri dönenleri ve sahte e-postaları azaltır.

Bunun esas gücü, gerçek zamanlı doğrulama için bir iletişim formuna entegre edildiğinde gerçekleşir, bu nedenle formu gönderen kullanıcı geçersiz bir e-posta adresi girdiyse (veya yalnızca basit bir yazım hatası yaptıysa) hızlı bir şekilde bilgilendirilir.

SendGrid

SendGrid, işlem e-postaları için genel özelliklere sahiptir, ancak tam e-posta pazarlama hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz. Bu, işlem e-posta hizmetinizi yönetebileceğiniz ve aynı zamanda pazarlama kampanyalarıda gönderebileceğiniz anlamına gelir.

Fiyatlandırma

Bu hizmetlerin her birinin fiyatlandırmasına da bakmadan hiçbir karşılaştırma tam olmaz, bu da gerçekten farklılaşmaya başladıkları yer olacaktır.

Amazon SES

Amazon, gönderilen her 1.000 e-posta için 10 cent tutan, kullandıkça öde yöntemini kullanır. Dikkate alınması gereken ayrı bir alan yoktur, bu da e-posta hacminize göre fiyatlandırmanızı tahmin etmeyi çok daha kolay hale getirir.

Bu karşılaştırmada üç hizmetin en ucuzuna aylık 24,95 $ karşılığında özel bir IP adresine sahip olabilirsiniz.

Ayrıca, web siteniz Amazon EC2’de barındırılıyorsa, ayda ilk 62.000 e-postanın tamamen ücretsiz olduğunu belirtmek gerekmekte.

Karşılaştırma amacıyla, EC2’de değilseniz ne ödeyeceğinizi gösteren bazı örnekler:

20.000 e-posta – aylık 2.00 $
200.000 e-posta – aylık 20,00 $
Özel IP – aylık 24,95 $

Mailgun

Mailgun hem kullandıkça öde hem de katmanlı fiyatlandırmaya sahiptir. Kullandıkça öde planı, ücretsiz 10.000 e-postadan sonra 1000 e-posta başına 0,50 $ ücret alır. Katmanlı fiyatlandırma ayda 79 $’dan başlar ve özel bir IP adresi ile 100.000 e-posta içerir.

Katmanlı planlarda değilseniz, Mailgun’daki statik bir IP adresi, Amazon SES’den iki kat daha pahalıya mal olur, bu da statik IP başına 59 $ olacaktır.

Ve bu makalede daha önce bahsedilen e-posta doğrulama API’sı da ekstra maliyetlidir, ancak bunu bu karşılaştırma uğruna hariç tutuyoruz.

20.000 e-posta – aylık 5.00 $
200.000 e-posta – ayda 95 $ (kullandıkça öde)
200.000 e-posta – aylık 139,00 $ (kademeli fiyatlandırma + IP adresi dahil)
Özel IP – aylık 59,00 $

SendGrid

SendGrid’in, ilk 30 gün boyunca 40.000 e-posta sunan ücretsiz bir planla başlayan çeşitli planları vardır. Bundan sonra, ücretsiz plan günde 100 e-posta gibi nispeten düşük bir sınıra geçer.

Günde 100 sınırını aştıysanız, 40.000 e-postaya kadar ayda 14,95 $’dan başlayan ücretli planlardan birini tercih etmeniz gerekir. Ayda 30 $ karşılığında özel bir IP adresi ekleyebilirsiniz ve e-posta pazarlama araçlarını kullanmayı planlıyorsanız, bunlar da ekstra ücrete tabidir.

20.000 e-posta – aylık 14,95 $
200.000 e-posta – aylık 79,95 $
Özel IP – aylık 30,00 $

WordPress ile Kullanım Kolaylığı

Rahatça çalışabileceğiniz bir e-posta hizmeti seçmek önemlidir. Bu hizmetlerin üçünde de işleri kolaylaştırmak için WordPress eklentileri bulunurken, hizmetin kendisiyle çalışmanın ne kadar kolay olduğunu araştırmaya değer.

Amazon SES

Amazon SES kesinlikle üçünün en zorlayıcısıdır. Dokümantasyon, yüzeyde güzel görünse de, çok tekniktir ve tam olarak aradığınızı bulmak için çok fazla araştırma gerektirir.

AWS konsolunun kullanımı nispeten basittir, ancak aşırı kalabalıklık olması bir sorundur. Diğer işlemsel e-posta sağlayıcıları, ana hizmet olarak e-posta etrafında oluşturulmuştur. Ancak burada, SES kontrol paneli daha sonradan eklenmiş gibi gelmekte.

Mailgun

Mailgun işlemsel e-postalar konusunda uzmanlaştığından, kurulumunun Amazon SES’den daha kolay olması şaşırtıcı değildir. Belgelerin hepsi ilgili ve konu ile ilgilidir ve Mailgun’u kullanmaya başlamak için bilmeniz gereken her şeyi açıklamak için iyi bir iş çıkarır.

Elbette, Mailgun WordPress eklentisi Mailgun’u SMTP üzerinden veya Mailgun API’sı üzerinden kullanmayı kolaylaştırır.

SendGrid

Mailgun gibi SendGrid’in kurulumu da çok kolaydır. Gösterge tablosunun, farklı uygulama türleri için belirli adımlarla sizi çalıştırıp çalıştıracak temiz görünümlü bir kurulum kılavuzu içermektedir.


Herhangi bir eklenti kullanmadan Mailgun ve SendGrid en üste çıkıyor. Aksi takdirde, her üç sağlayıcı da WordPress sitenizi ilgili API’ları aracılığıyla e-posta gönderecek şekilde yapılandırmayı kolaylaştırmak için eklentilere sahiptir.

Sonuç

Mailgun, SendGrid ve Amazon SES hepsi harika e-posta sağlayıcılarıdır ve seçiminiz nihayetinde önceliklerinize ve gönderdiğiniz e-posta miktarına bağlı olacaktır.

Mailgun, aylık 10.000 cömert ücretsiz e-posta ile çok fazla e-posta göndermeyen küçük bir site için en iyi seçim olabilir. SES, muhtemelen çok fazla e-posta göndermeyi planlayan veya zaten diğer AWS hizmetlerini (özellikle Amazon EC2) kullanan geliştiriciler veya site sahipleri için daha anlamlı olacaktır. E-posta pazarlama yazılımlarını kullanmayı planlıyorsanız SendGrid harika bir seçenektir.

Site Footer