Seedlet Teması

26 Ağustos’ta Automattic, WordPress blok düzenleyicisiyle entegre olmaya odaklanan Seedlet adlı yeni bir tema yayınladı.

Birkaç gün sonra, WordPress.org tema dizininde de yayına girdi. Tema geliştirme ekibi, bu yılın sonlarında WordPress 5.6’nın gelmesiyle tam site düzenlemeye geçiş için iyi bir konumda olacak bir tema üretmek istedi.

Seedlet, blok düzenleyiciyle entegre olan özelliklerden geniş ölçüde yararlanır. Bunu en basit yöntemlerle yapar, bu da blok tabanlı temalar çağında tema geliştirmenin ne kadar kolay hale geldiğinin bir kanıtıdır. Tema, özel yazı tipi boyutları, renkler ve degradeler gibi tema destekli özelliklerin liberal kullanımını sağlar. Blok stillerini ve modellerini kaydederek entegrasyonunu ekstra bir adım alır.

Seedlet, neredeyse blok düzenleyicinin etrafında bir deri gibi hissediyor. Yaklaştığımız geleceğin en iyi örneğidir, bu da koda daha az odaklanmak ve tasarım yapılandırmasına daha fazla odaklanmak anlamına gelecektir. Temalar geleneksel anlamda tema olmayacaktır. “Dış görünüm” terimini kullanıyorum çünkü tasarımcıların bir sitenin dış görünümünü basitçe CSS ekledikleri günlerde çeşitli sistemlere hitap ediyor. WordPress temaları her zaman basit bir stil sayfasından biraz daha karmaşık olacaktır, ancak çok daha fazlası olmayacaktır. CSS ve HTML’nin temellerine geri döneceğiz.

Tema herkesin zevkine uymayacak. Özünde temel bir blog oluşturma temasıdır. Bununla birlikte, geniş açık tuvali onu çeşitli siteler için uygun hale getirir. Temanın tipografisi yerinde ve uzun çalışma için rahat bir okuma hızı yaratıyor. Tema hakkında beğenilecek çok şey var, ancak öncelikle geliştirme ekibinin blok düzenleyici için neler inşa ettiğiyle ilgileniyorum.

Site Footer