Sahte “Siteniz Saldırıya Uğradı” İddiaları

Web sitesi iletişim formlarını hedefleyen sahte bir fidye yazılımı dolandırıcılığı dolaşıyor ve site sahibine “Siteniz Saldırıya Uğradı” konulu bir e-posta göndermekte.

E-postanın içeriği, bilgisayar korsanlarının sitenin veritabanına erişmek ve “bilgileri bir offshore sunucuya taşımak” için bir güvenlik açığından yararlandığını iddia ediyor. E-posta, sitenin veritabanını satmayı, müşterilere bilgilerinin ihlal edildiğini bildiren ve siteyi blackhat teknikleri kullanarak arama motorlarıyla dizine ekleyerek site sahibinin itibarını mahvetmekle tehdit ediyor.

Son birkaç hafta içinde, web sitesi sahipleri bu e-postayı WordPress.org, stackoverflow ve reddit gibi çeşitli destek kanallarında paylaşmakta.

Bitcoin Kötüye Kullanım Veritabanı, Mayıs ve Haziran aylarında çeşitli Bitcoin adresleri altında kaydedilen bu aldatmaca ile ilgili raporlarda bir artış gördü. Dolandırıcılar, veritabanına sahip olmayan siteleri bile hedefleyerek e-postayı gelişigüzel bir şekilde göndermekte. Kampanyalar şimdiye kadar site sahiplerini fidye ödemeye ikna etmekte çok başarılı olamadı.

Bitcoin Kötüye Kullanım Veritabanı ziyaretçilere bu e-postaların %100 sahte olduğunu ve onları alanların fidye ödememesi gerektiğini tavsiye ediyor.

Siz veya tanıdıklarınızdan biri böyle bir e-posta alırsanız, bunun herhangi bir işlem gerektirmeyen bir aldatmaca olduğundan emin olabilirsiniz. Ekstra dikkatli olmak istiyorsanız, şifrelerinizi değiştirebilir ve dosyalarınızı değişikliklere karşı taramak için bir güvenlik eklentisi kullanabilirsiniz. Aksi takdirde, e-postayı silmeniz yeterlidir.

Bu aldatmaca e-postaya bir örnek referans için aşağıdadır:

PLEASE FORWARD THIS EMAIL TO SOMEONE IN YOUR COMPANY WHO IS ALLOWED TO MAKE IMPORTANT DECISIONS!

We have hacked your website [website URL] and extracted your databases.

How did this happen?
Our team has found a vulnerability within your site that we were able to exploit. After finding the vulnerability we were able to get your database credentials and extract your entire database and move the information to an offshore server.

What does this mean?

We will systematically go through a series of steps of totally damaging your reputation. First your database will be leaked or sold to the highest bidder which they will use with whatever their intentions are. Next if there are e-mails found they will be e-mailed that their information has been sold or leaked and your site [website URL] was at fault thusly damaging your reputation and having angry customers/associates with whatever angry customers/associates do. Lastly any links that you have indexed in the search engines will be de-indexed based off of blackhat techniques that we used in the past to de-index our targets.

How do I stop this?

We are willing to refrain from destroying your site’s reputation for a small fee. The current fee is $2000 USD in bitcoins (BTC).

Send the bitcoin to the following Bitcoin address (Copy and paste as it is case sensitive):

12KLZzgrNX2DvbWQM7yQ1V9vPwy9JPvUKM

Once you have paid we will automatically get informed that it was your payment. Please note that you have to make payment within 5 days after receiving this notice or the database leak, e-mails dispatched, and de-index of your site WILL start!

How do I get Bitcoins?

You can easily buy bitcoins via several websites or even offline from a Bitcoin-ATM. We suggest you https://cex.io/ for buying bitcoins.

What if I don’t pay?

If you decide not to pay, we will start the attack at the indicated date and uphold it until you do, there’s no counter measure to this, you will only end up wasting more money trying to find a solution. We will completely destroy your reputation amongst google and your customers.

This is not a hoax, do not reply to this email, don’t try to reason or negotiate, we will not read any replies. Once you have paid we will stop what we were doing and you will never hear from us again!

Please note that Bitcoin is anonymous and no one will find out that you have complied.

Site Footer