Proudly Powered by WordPress yazısını nasıl kaldırabilirsiniz?

Web siteniz sonunda bir araya geldi. Göz alıcı bir başlık oluşturdunuz, içeriğiniz açık ve sitenizi dünyaya açmaya hazırsınız. Ardından, altbilginizde “Proudly Powered by WordPress ” bağlantısını fark ettiniz. Başyapıtınız sonsuza kadar WordPress maskotu olmaya mahkum mu, yoksa altbilgi kaldırılabilir mi?

WordPress.org’a geri dönen altbilgi mesajını muhtemelen farkettiniz: WordPress gururla sunar.

WordPress proje gönüllülerine haklı bir şekilde yer veren WordPress temalarının altbilgisinde yaşayan küçük bir mesajdır. Ancak bazı insanlar bunu çekici bulmayabilirken, web siteniz için daha büyük planlarınız olabilir ve bu planlarınızla uyumlu olmayabilir. İşte buradasınız, WordPress yazısını sitenizden nasıl çıkaracağınızı bulmaya çalışıyorsunuz.

WordPress Altbilgi Kredilerini Kaldırmak Yasal mı?

WordPress altbilgisini web sitenizden kaldırırsanız, başınızın belaya girmeyeceğini bilmek sizi memnun edecektir.

WordPress, bir varlık olarak, GPL (Genel Kamu Lisansı) kapsamında ücretsiz ve lisanslıdır. Bu, temel olarak, WordPress’i kullanma, değiştirme ve hatta yeniden dağıtma haklarınız dahilinde olduğunuz anlamına gelir.

Bu sizin için yeterli bir güvenceye sahip değilse, resmi WordPress.org tema dizininden indirdiğiniz herhangi bir WordPress teması lisansın kapsamı altındadır. Böylece, bu düzenlemeleri yapmakta da özgürsünüz.

Bunun dışında, bu yazının geri kalanında, WordPress telif hakkı altbilgisini web sitenizden nasıl düzenleyeceğinizi ve hatta kaldıracağınızı göstereceğiz – özellikle de bir WordPress varsayılan teması kullanıyorsanız.

Değişiklik Yapmadan Önce Her Zaman Yedekleyin

Web sitenizde herhangi bir değişiklik yapmadan önce, sitenizin içeriğini yedeklemek her zaman iyi bir fikirdir, böylece bir şeyi yanlışlıkla bozarsanız, web sitenizi önceki bir sürüme geri yükleyerek hızlıca düzeltebilirsiniz. Birçok insan, web sitelerini yedekleyemeyerek değerli bilgilerini ve hatta tüm web sitelerini bile kaybetti ve aynı şeyleri sizin yaşamanızı istemeyiz.

CSS Kullanarak Gizleme

Bu, anılmayı hak eden, hızlı, kolay ancak kaçınmanız gereken yöntemdir. Bu yöntem Tema Özelleştiricisine biraz CSS eklemeyi içerir.

  1. Görünüm> WordPress panosunda Özelleştir’e gidin.
  2. Menünün altındaki Ek CSS’yi tıklayın.
  3. Aşağıdaki CSS koduna yapıştırın.
.site-info { display: none; }

Bu hızlı, kolay, geçici bir çözüm gibi görünse de, web sitenizin SEO üzerindeki potansiyel zararlı etkisi riske değmez. Spam gönderenler, kullanıcıların bağlantılarını gizlemek için benzer bir teknik kullanır, böylece Google sitenizi işaretleyebilir.

Bununla birlikte, biraz cüretkarsanız ya da arama trafiğinizi kaybetmek sizi ilgilendirmiyorsa bu yöntemi kullanmaktan çekinmeyin. Daha temkinliyseniz veya site trafiğinizin çoğunluğu aramalardan geliyorsa, bir sonraki alternatif seçeneği okuyabilirsiniz.

Footer.php Dosyasını Düzenleme

Web sitenizin SEO’sunu korumak sizin için önemliyse, temanızın footer.php dosyasını düzenlemek, WordPress altbilgi kredisi bağlantısını kaldırmanın başka bir kolay yoludur. Footer.php dosyası, sitenizin altbilgisini görüntülemek için ihtiyaç duyduğu bilgileri içerir, ve buna WordPress bağlantısı da dahil.

Temanızın functions.php dosyasını açın ve aşağıdaki kod parçalarını kaldırın.

Twenty Sixteen Teması:


<div class="site-info">
				<?php
					/**
					 * Fires before the twentysixteen footer text for footer customization.
					 *
					 * @since Twenty Sixteen 1.0
					 */
					do_action( 'twentysixteen_credits' );
				?>
				<span class="site-title"><a href="<?php echo esc_url( home_url( '/' ) ); ?>" rel="home"><?php bloginfo( 'name' ); ?></a></span>
				<a href="<?php echo esc_url( __( 'https://wordpress.org/', 'twentysixteen' ) ); ?>"><?php printf( __( 'Proudly powered by %s', 'twentysixteen' ), 'WordPress' ); ?></a>
			</div><!-- .site-info -->

Twenty Seventeen Teması:

get_template_part( 'template-parts/footer/site', 'info' );

Twenty Nineteen Teması:

<?php if ( ! empty( $blog_info ) ) : ?>
    <a class="site-name" href="<?php echo esc_url( home_url( '/' ) ); ?>" rel="home"><?php bloginfo( 'name' ); ?></a>,
<?php endif; ?>
<a href="<?php echo esc_url( __( 'https://wordpress.org/', 'twentynineteen' ) ); ?>" class="imprint">
<?php
    /* translators: %s: WordPress. */
    printf( __( 'Proudly powered by %s.', 'twentynineteen' ), 'WordPress' );
?>
</a>