Plugin Rank Sistemi

Iain Poulson, Plugin Rank’ın dün yayınlandığını duyurdu. Eklenti yazarlarının, sıralamalarını resmi WordPress eklenti dizininde anahtar kelimeye göre izlemelerine olanak tanıyan yeni bir hizmettir. Hizmet, ücretsiz tekliflerle eklenti yazarlarına yöneliktir.

Poulson’un hizmeti oluşturması için araçlar zaten mevcuttu. Sadece hizmetini üstüne kurması gerekiyordu. “Plugin Rank, bir arama terimi için bir dizi eklenti almak için WordPress.org API’sinden yararlanıyor” dedi. “Bir kullanıcı WordPress kontrol panelinde bir eklenti aradığında veya eklenti dizininde arama yaparken WordPress’in kullandığı API ile aynıdır.”

Poulson, arama kutusuna “üyelik” yazarak kullanıcının üyelik eklentisini nasıl arayabileceğini açıkladı. WordPress API, dahili bir sıralama algoritmasına göre bu terimle en iyi eşleşen bir dizi eklenti döndürür. Plugin Rank hizmeti de aynı temel teknolojiyi kullanmakta.

“Sistem, müşterileri tarafından izlenmekte olan anahtar kelimeler için eklentilerin en son konumlarını bulmak için API’yi günlük olarak kontrol edecek” dedi. “Bu veriler daha sonra konum hareketini göstermek için kullanılır ve eklentilerin nasıl sıralandığına dair genel bir resim göstermek için tablo haline getirilir.”

Sadece belirli bir eklentinin sıralamasını sağlamanın yanı sıra, servisin eklenti geliştiricilerinin arama sonuçlarındaki sıralamalarını yükseltmelerine yardımcı olabilecek bilgiler sağladığını söyledi.

Poulson, “Rakip analizi, ilgilendiğiniz anahtar kelimeler için sıralamaya giren en iyi 50 eklentiye dair bir fikir veriyor” dedi. “Bu eklentilerin sizden daha üst sıralarda yer almalarını sağlayan ne yaptığına dair içgörü sağlıyor. Readme dosyalarında yüksek miktarda anahtar kelime mi var? Başlıklarında veya etiketlerinde var mı? Destek taleplerinin çoğunu yanıtlıyorlar mı? Çok sayıda beş yıldızlı derecelendirmeleri var mı? “