PHP Versiyon Sürüm Kontrolleri Geliyor

PHP ve WordPress sürüm kontrolleri WordPress tema sistemine geliyor. Bu sistem son kullanıcıların, geçerli PHP veya WordPress sürümleriyle uyumlu olmayan bir temayı yüklemesini veya etkinleştirmesini önleyecektir. Değişikliğin WordPress 5.5’e yayınlanması planlanıyor.

Bu özellik uzun zamandır birçok tema yazarının talep ettiği birşeydi. Eklenti yazarları, WordPress 5.2’den başlayarak belirli PHP sürümlerini destekleme becerisi kazandılar. Bununla birlikte tema yazarları, temel özelliklerin eklenmesi söz konusu olduğunda, genellikle eklenti yazarlarının sabırsızlıkla bekledikleri yeni ve parlak araçları aldıklarında ikinci sınıf vatandaşlar gibi hissetmeye başlamışlardı.

Önceden, ayrı temalarda sürüm denetimini elle işlemek için kod, eklentilerden daha karmaşıktı. Tema yazarları, kullanıcının WordPress sürümüne bağlı olarak, tema değiştirdikten sonra uyumluluk kontrollerini yürütmek ve özelleştiricideki tema önizlemelerini engellemek için iki farklı yöntem kullanmaları gerekiyordu.

Kullanıcılar için bir temayı yüklemeden veya etkinleştirmeye çalışmadan önce sitelerinde çalışıp çalışmayacağını bilmenin gerçek bir yolu yoktu.

Bu kullanıcı deneyimi, bazı tema yazarlarını PHP’nin yeni sürümlerine geçişi de engellemiştir. Yıllarca birçok kişi PHP 5.2’yi destekliyordu. Yavaş yavaş, aynı yazarlardan bazıları şu anda PHP 5.6’ya kadar daha yeni özelliklere doğru ilerliyor. Ancak, pek çok kişi PHP 7 ve daha yenisine atlamamıştır. Şimdiye kadar, kullanıcıya belirli bir temayı kullanmak için PHP’lerini yükseltmeleri gerektiğini bildiren bir mekanizma olmadı.

Bazı tema yazarları, potansiyel olarak daha geniş bir kullanıcı tabanı için PHP gibi 5.6 gibi eski sürümlerini desteklemeye devam etmeyi seçebilirler. Bununla birlikte, daha yeni özelliklere geçmek isteyen geliştiriciler artık çekirdek platformun desteğiyle bunu yapabilirler.

Kullanıcılar için Değişiklikler

WordPress tema dizinine göz atan kullanıcılar, bazı temalar için yeni bilgiler olduğunu fark etmeye başlayabilir. Eklentilere benzer şekilde, ziyaretçiler bazı temalar için bir WordPress Sürümü ve PHP Sürümü listelenmelidir.

Örneğin, Yirmi Yirmi teması artık aşağıdaki minimum gereksinimleri listeliyor:
WordPress Sürümü: 4.7 veya üstü
PHP Sürümü: 5.2.4 veya üstü

Tüm temalarda henüz bu numaralar listelenmeyecektir. Eski temaların bu alanları doldurmak için gerekli verilerle güncellenmesi biraz zaman alacaktır.

WordPress 5.5’te temalar için yönetici arabirimi değişecektir. Bir tema yüklemeye veya etkinleştirmeye çalışırken, WordPress bu tür eylemleri önleyecek. Bir kullanıcı, WordPress veya PHP sürümü uyumlu olmayan bir tema ararsa, normal yükleme düğmesinin yerine “Yüklenemiyor” yazan devre dışı bırakılmış bir alan gelecek. Bir tema yüklenmiş ancak etkinleştirilmemişse, etkinleştirme bağlantısı da benzer şekilde devre dışı bırakılmış bir “Etkinleştirilemiyor” alan ile değiştirilecektir. Kullanıcıların aynı zamanda uyumsuz temaları önizlemesine izin verilmeyecek.

Geliştiriciler için Değişiklikler

WordPress Tema Ekibi kısa süre önce tema yazarlarının style.css dosyalarına yerleştirmeleri için iki yeni gerekli başlığı açıkladı. İlk zorunlu alan, temanın test edildiği WordPress’in en son sürümü olan test edilen alan, ikincisi, temanın desteklediği minimum PHP sürümü olan PHP alanıdır.

5.5’ten önceki WordPress sürümlerini destekleyecek tema yazarları eski uyumluluk kontrollerini kullanmaya devam etmek isteyeceklerdir. Ancak, bu kodun aşamalı olarak kaldırılmasında ilk adımdır.