PHP 25 Yaşına Bastı

Rasmus Lerdorf “Kişisel Ana Sayfa Araçları’nın (PHP Araçları)” 1.0 sürümünü piyasaya sürdüğünden beri 25 yılı geride bıraktı.

PHP bilinen tüm web sitelerinin % 78.9’u tarafından kullanılıyor. (Bu, Alexa’nın en iyi 10 milyon veya Tranco’nun en iyi 1 milyon listesindeki siteleri içerir.) WordPress bu sitelerin büyük bir bölümünü (% 37.3) oluşturuyor, ancak Facebook, Wikipedia ve Yahoo gibi birçok popüler site hala bir biçimde PHP kullanıyor.

PHP en moda programlama dili olmasa da, yavaş bir gerilemede de olsa yine de internete hâkimdir. 2015 yılının Ocak ayında en yüksek kullanım oranı olan % 80.6’ya ulaştı ve oradan düşüş yaşadı, ancak her sürümde daha hızlı ve daha iyi olmaya devam ediyor.

PHP tabanlı siteler için barındırma bulma kolaylığı, sunucu tarafı dilleri arasındaki büyük pazar payına katkıda bulunan faktörlerden biridir. Mullenweg, PHP ve MySQL’in insanların dünyanın herhangi bir yerinden WordPress’i kolayca çalıştırabilecekleri bir platform sağladığını takdir ettiğini söyledi.

WordPress site sahipleri geçmişte PHP’nin daha yeni sürümlerini benimsemede yavaş olsa da, geçen yıl uygulamaya konan Site Sağlık altyapısı, kullanıcılara yükseltmenin önemi konusunda daha fazla farkındalık getirdi. PHP güncelleme talimatları, ölümcül hatalar için daha iyi koruma ile birlikte, kullanıcıların yeni sürümlere geçme konusunda ana bilgisayarlarıyla iletişim kurmasını her zamankinden daha kolay hale getirir.

Reinders Folmer, “PHP, Zend Engine’in PHP 4’teki ışığı görmesi, PHP 5’te nesne yönelimli programlama için çok gelişmiş destek ve PHP 7’de yeniden yazılan motorla büyük performans geliştirmeleri kazanılmasıyla büyük ölçüde gelişti” dedi.