NET::ERR_CERT_AUTHORITY_INVALID Hatası Çözümü

Web sitenizde yüklü bir SSL sertifikası olsa bile, kullanıcılarınız NET :: ERR_CERT_AUTHORITY_INVALID hatasıyla karşılaşabilir. Korkutucu adına rağmen, geçersiz sertifika yetkilisi hatası panik yapmanız gereken bir şey değil.

Basitçe söylemek gerekirse, tarayıcınız sertifikanızın geçerliliğini tanımıyor. Sizi ‘güvende’ tutmak için bu hatayı görüntüler, bu yüzden devam eden bir şey olduğunun farkındasınızdır. Web sitesi sahibi olarak, sorunu çözmek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır.

NET::ERR_CERT_AUTHORITY_INVALID Hatası Nedir?

Hatanın adından da anlaşılacağı gibi, tarayıcınız web sitenizin SSL sertifikasının geçerliliğini doğrulayamadığında bu sorun ortaya çıkar. Bir sertifika ayarlamadıysanız veya web siteniz için tavsiye edilmeyen bir HTTP kullanıyorsanız, bu hatayla karşılaşmamanız gerekir. Genel olarak, geçersiz sertifika yetkilisi hatasının üç temel nedeni vardır.

  • Kendinden imzalı bir SSL sertifikası kullanıyorsunuz. Kendinden imzalı bir sertifika kullanmak size tasarruf sağlayabilir, ancak tarayıcılar geçerliliğini doğrulayamadığından, ziyaretçileriniz söz konusu hataya maruz kalabilir. Tarayıcı uyarıları birçok kullanıcıyı korkutabilir, bu nedenle bu yaklaşıma karşı olmanızı öneririz.
  • Sertifikanızın süresi doldu. SSL sertifikalarının güvenlik önlemi olarak süresi dolar. Sertifikanızın süresi değişebilir, ancak bir noktada sertifikayı yenilemeniz veya yenileme işlemini otomatikleştirmeniz gerekir (bazı yetkililer ve web barındırıcıları bunu kolayca yapmanızı sağlar).
  • Sertifika güvenilir olmayan bir kaynaktan geliyor. Kendinden imzalı sertifikalarda olduğu gibi, tarayıcılar sertifikanızı oluşturan yetkiyi doğrulayamazsa bir hata görürsünüz.

Bir kullanıcı SSL sertifikası olan bir web sitesini her ziyaret ettiğinde, tarayıcısının web sitesini doğrulaması ve şifresini çözmesi gerektiğini unutmayın. Bu işlem sırasında herhangi bir hata varsa, bir uyarı görürler. Birçok durumda, tarayıcılar, kullanıcıları korumak için web sitesine erişmelerini aktif olarak engelleyecektir. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu, kendi sitenizde gerçekleşiyorsa büyük bir sorundur.

Bazen, yerel yapılandırma ayarları nedeniyle NET::ERR_CERT_AUTHORITY_INVALID hatasıyla karşılaşabilirsiniz.

NET::ERR_CERT_AUTHORITY_INVALID Hatası Nasıl Düzeltilir

Daha önce, en yaygın nedenlerinden bahsettik. Ancak, yerel yapılandırmanızın bazı durumlarda bunu tetikleyebileceğini de söylemek gerekiyor. Bu durum, bu konu için birçok potansiyel çözüm olduğu anlamına gelir. İşleri basitleştirmek için, en yaygın üç sebep, yani süresi dolmuş, kendinden imzalı ve ‘güvenilir olmayan’ sertifikalarla mücadele ederek başlayacağız. O zaman daha genel çözümlere geçeceğiz.

SSL Sunucusu Testi Çalıştırma

SSL sertifikanızı hatanın görünmeye başlamasından kısa bir süre önce yüklediyseniz, kurulum işlemi sırasında bir şeyler ters gitmiş olabilir. Bu genellikle sertifikayı web barındırıcınız yerine manuel olarak yüklediyseniz olabilir.

Sertifikanızın düzgün bir şekilde yüklenip yüklenmediğini kontrol etmenin ve görmenin en kolay yolu, Qualys SSL Labs tarafından sunulan gibi bir SSL kontrol aracı kullanmaktır.

Tek yapmanız gereken hatanın ortaya çıktığı alan adını girmek ve Gönder düğmesine tıklamaktır. İdeal olarak, tüm sertifikalarınız için mükemmel puanlara sahip bir A + almanız gerekir. Mükemmel bir puan almazsanız, aracın size gösterdiği sertifikalar listesine gidin. Sertifikanızın güvenilir olup olmadığını gösteren bir bölüm olmalıdır. Araç size olumsuz bir sonuç verirse, bunun yerine güvenilir bir kaynaktan bir sertifika yüklemeniz gerekir.

Geçerli bir Yetkiliden Sertifika Alın

Bugünlerde kendinden imzalı bir sertifika kullanmak için mazeret yok. Maliyet tek faktörse, Let’s Encrypt’ten ücretsiz bir sertifika alabilirsiniz. Geçerli bir yetki olduğundan, her tarayıcı sertifikanızın geçerliliğini tanır.

Ancak bazı web siteleri için ücretsiz bir sertifikadan daha fazlasına ihtiyacınız olacaktır. Ücretsiz sertifikaların sık sık yenilenmesi gerekir, bu da angarya olabilir. Premium sertifikalar, veri ihlallerinde sigorta, birden çok alan için şifreleme ve daha fazlası gibi daha fazla avantaj sunar.

Özellikle e-ticaret siteleri için, premium bir SSL sertifikası için ödeme yapmaya değer olabilir. Bir sertifika satın alırsanız, NET::ERR_CERT_AUTHORITY_INVALID hatasının içine girmekten kaçınmak için sertifikanın geçerli bir yetkili olduğundan emin olun.

SSL Sertifikanızı Yenileyin

SSL sertifikalarının güvenlik amacıyla sık sık yenilenmesi gerekir. Yenileme işlemi alan adınızın ‘kimliğini’ doğrular ve bu olmadan sertifikalar geçerliliklerinin bir kısmını kaybeder. Let ‘Encrypt’in ücretsiz sertifikaları 90 günde bir yenilenirken, ücretli seçeneklerin ömrü daha uzundur.

Süre dolduğunda, web barındırıcınız sizin için uygun değilse sertifikanızı manuel olarak yenilemeniz gerekir. Her halükarda, Let’s Encrypt sertifikanızın süresi dolmak üzereyken sizinle iletişim kurar. Bununla birlikte, kullandığınız web barındırıcısına bağlı olarak, yenileme seçeneklerine kontrol panelinizden erişemeyebilirsiniz.

Sayfayı Yeniden Yüklemeyi Deneyin (Veya Gizli Modu Kullanın)

Yukarıdaki düzeltmelerden hiçbiri işe yaramadıysa, sorun gidermeyi doğrudan bilgisayarınızdan başlatmanın zamanı gelmiştir. Çoğu durumda, sayfayı yeniden yüklemeye çalıştığınızda NET::ERR_CERT_AUTHORITY_INVALID hatası kendi kendine kaybolur. Bunu yapmak sadece bir saniyenizi alır, bu yüzden denemek acı vermez.

Hata birden fazla yeniden yükleme işleminde devam ederse, tarayıcınız bu seçeneği sunuyorsa bir “gizli mod” kullanarak web sitesine erişmeyi denemenizi öneririz.

Web sitesi gizli modda iyi yüklenirse, hatanın büyük olasılıkla tarayıcınızın sayfanın eski bir önbelleğe alınmış sürümünü yüklemeye çalışması nedeniyle ortaya çıktığı anlamına gelir. Bu, sorunu doğrudan çözmek için yeterli bilgi sağlar.

Tarayıcınızın Önbelleğini ve Çerezlerini Temizle

Tarayıcınızı gizli moda geçirmek NET::ERR_CERT_AUTHORITY_INVALID hatasını ortadan kaldırdıysa, sorun büyük olasılıkla tarayıcınızın önbelleğiyle ilgilidir. Önbelleğinizi ve çerezlerinizi temizlemek kolaydır, ancak işlem kullandığınız tarayıcıya bağlı olarak değişir.

Bilgisayarınızın Saatini Senkronize Edin

NET::ERR_CERT_AUTHORITY_INVALID için en yaygın nedenlerden biri, bilgisayarınızda yanlış tarih veya saat ayarlanmış olmasıdır. Açıklığa kavuşturmak için, cihazınızın saatindeki hatalar tarayıcınızın bir web sitesinin sertifikasını doğrulama yeteneğini etkileyebilir.

İyi haber şu ki, eğer sorun buysa, bu kolay bir çözümdür. Bilgisayarınızın saati ile şimdiki zaman arasında bir tutarsızlık fark ederseniz, saniyeler içinde ayarlayabilirsiniz. Tam olarak bunu nasıl yapacağınız, kullandığınız İşletim Sistemine (OS) bağlıdır.