Neden WordPress sitenizi kendiniz barındırmalısınız?

Neden WordPress’i kendiniz barındırmalısınız? Bu soruyu yanıtlamaya başlamadan önce WordPress’i barındırma seçeneklerini anlamamız gerekir.

Bugünlerde bir WordPress sitesini barındırma için üç ana kategori vardır: Paylaşımlı Web Hosting, Yönetimli WordPress Hosting, Kendinize Ait Sunucu

Paylaşımlı Web Hosting

Paylaşımlı hosting, web barındırma endüstrisi kendisi kadar eskidir. Gülünç derecede düşük aylık ücret karşılığında, yüzlerce kişinin aynı CPU ve bellek kaynaklarını kullandığı bir sunucuda bulunuyorsunuz.

Planınız genellikle WordPress’i ve düzinelerce başka web uygulamalarını 1 tıklayıp kurabileceğiniz cPanel veya Plesk kontrol paneli erişimi ile birlikte gelir. Başınız belaya girerse, e-posta yoluyla teknik destek sağlanabilir, ancak 3$/ay gibi ücretlere destek isteklerinize en net yanıtları almayı beklemeyin.

Yönetimli WordPress Hosting

Yönetimli WordPress hosting ile barındırma platformu WordPress’e uyarlanmıştır. Başka bir web uygulamasını barındırmak mümkün olabilir, ancak bunun için tasarlanmadı ve sorunların olması muhtemel.

Bu WordPress barındırma kategorisi 2006’da Pagely tarafından öncülük edildi, ancak WP Engine 2010’da sahneye çıktığında gerçek bir hal aldı. Bugünlerde, yönetilen bir WordPress barındırma seçeneği sunmayan bir hosting şirketi bulmak zor.

Bu platformlar için kontrol panelleri özel olarak üretilmiştir ve WordPress’e özel araçlar ve kontroller sunar. E-posta yoluyla teknik destek hizmete dahil edilir ve yanıtlar genellikle oldukça nettir.

Kendinize Ait Bir Sunucu

Bu yöntem, internetin başlangıcından beri hizmette. Eskiden dolabınıza bir makine kurup yapabilirdiniz, ancak bugünlerde 1 CPU / 1 GB RAM sanal özel sunucu (VPS) sadece 5$/ay gibi fiyatlardan başlıyor ve modern bir veri merkezinin tüm olanaklarını sağlıyor.

Ancak bu yaklaşım, sunucuları yönetme veya öğrenmeye istekli olma ve sorun giderme becerileri için biraz bilgi ile deneyim gerektirir. Eğer bir şeyler ters giderse, yardımcı olabilecek Google ve belki de canını sıkabileceğin bazı arkadaşların olacaktır.Peki neden WordPress’i kendiniz barındırmalısınız?

1. Seviye Atlama

Kendi sunucunuzu yönetmede rahat değilseniz, WordPress’i barındırmak için en iyi neden, yeni bir şeyler öğrenmek olabilir.

Kişisel bir blog gibi düşük riskli bir siteyle başlayın ve neler olduğunu görün. Bunu yapmayı başarırsanız, WordPress’i barındıracak bir sunucuyu nasıl kuracağınızı daha iyi anlayacaksınız. 6-12 ay geçince kendi sitenizi barındırdıktan sonra başka bir siteyi barındırmayı deneyeceğinize güvenebilirsiniz.

Zamanla, bir sonraki adıma geçmeye ve bir müşterinin broşür sitesi gibi biraz daha yüksek riskli bir siteye ev sahipliği yapmaya hazır olacaksınız. Barındırdığınız her site ve kontrolünüz altında olan her gün güven kazanırsınız. Çok geçmeden, daha fazla sunucuyu hızla döndürmenize ve bakımlarını yapmanıza yardımcı olmak için SpinupWP gibi bir uygulama kullanacaksınız.

2. Sayfa Hızı

Zaman paradır ve bu e-ticarette daha geçerlidir. Bir WooCommerce mağazası işletiyorsanız, sayfalarınız 300 milisaniyeden daha hızlı yükleniyor olmalıdır, aksi takdirde ziyaretçileriniz rahatsız olacaktır.

WordPress’i barındırarak, önbelleğe alma kurallarını değiştirmek ve sitelerinizi sunucu düzeyinde optimize etmek için artık kontrol sizde olacaktır. Bunun yanısıra başkalarıyla paylaşmayacağınız özel CPU ve belleğe sahip olabilirsiniz.

Paylaşılan web hosting ve bazı yönetilen WordPress hosting sistemlerinde, platformdaki diğer müşterilerden dolayı, CPU ve bellek kaynakları adil kullanılmadığı için yavaşlama yaşayabilirsiniz.

3. Maliyet

Yönetilen WordPress hosting hizmetleri pahalıdır. Sadece tek bir site için yılda 400 dolar, 2-5 site için yılda 1.200 dolar harcamayı bekleyebilirsiniz.  Bunun yanısıra sitenizin trafiği yoğunsa, maliyetleriniz balon gibi şişecektir. Daha fazla site ve trafik elde ettikçe, daha pahalı hale gelir.

Kendi sunucunuzla, kullanabileceği kadar trafikle (muhtemelen sizin düşündüğünüzden çok daha fazla) istediğiniz kadar siteye sahip olabilirsiniz. Nadiren güncellenen ve tam sayfa önbelleğe alma özelliğine sahip birkaç düzine broşür siteniz varsa, hepsine kolayca 10 $/ay’lık bir VPS’de sahip olabilir ve sorunsuzca bütün trafiği çekebilirsiniz.

Paylaşılan web hosting ucuzdur, ve kelimenin her anlamında. Tabi ki ucuzdur, ancak ödediğiniz paranın karşılığını alırsınız: diğer müşterilerle sunucu kaynakları için rekabet etmek ve çok teknik veya yardımcı olmayan destek.

4. Tam Kontrol

Kendi sunucunuza sahip olmanın en büyük avantajlarından biri tam kontrolün sizde olmasıdır. Sunucuda ne istersen yapmak için root erişimine sahipsin.

Bir PHP eklentisi kurmanız mı gerekiyor? Yap.

Önbelleğe alma kurallarını değiştirmenin sitenizi hızlandıracağını mı düşünüyorsunuz? Elbette bunu dene.

GitHub’da bulduğun süslü küçük Go uygulamasını mı kurmak istiyorsun? Devam et.

Ama elbette, büyük bir güçle büyük sorumluluk gelir.

Özelleştirmeler ne kadar fazla olursa, sunucuyu bir sonraki yeniden kurma işleminizde o kadar fazla bakım yapmanız ve izlemeniz gerekir.

Pek çok kişi tam kontrolün bir avantaj olduğu kadar bir dezavantaj olduğunu söyler. Paylaşılan ve yönetilen WordPress barındırma işleminin bir avantajı, özelleştirmeleri yapamadığınızdan, işleri basit tutmak zorunda kalmanızdır. Peki, düşük bir dönüşüm oranı ve kaybedilen ziyaretçiler için basit olan şey nedir?

Gerçek şu ki, barındırma ortamınız yönetilen WordPress sistemlerinde sınırlı. Birçoğu SSH erişimi bile sunmuyor veya Git’i desteklemiyor.

5. Basitlik Stabilizasyonu Teşvik Ediyor

Standart Ubuntu ile WordPress sitesini barındıracak şekilde yapılandırılmış tek bir VPS, WordPress sitelerini barındırmanın en basit ve en kararlı yöntemidir. Anlaması ve bakımı kolay, test edilmiş bir kurulumdur.

Bu kurulumdaki en büyük kusur fazlalık eksikliğidir. Bütün yumurtalarınız bir sepette olacaktır. Sunucunuz kapanırsa, sitenizi siz ilgilenene kadar kapalıdır.

Bu genellikle insanların sitesine yönelik isteklerin birkaç sunucu tarafından sunulduğu ve bir sunucu çökerse geri kalan isteklerini sunmaya devam ettiği sunucu kümelerini keşfetmesine neden olur. İlk önce 2004 yılında kümelemeyi ortaya çıktı ve heyecan vericiydi. Mükemmel sistem gibiydi. Fakat pratikte, daha hareketli parçalar, bakımı daha zor ve daha fazla sorun yaratıyor. Çok daha pahalı bahsetmiyoruz bile

Birçok yönetilen WordPress, kümelenmiş platformlarına ve yerleştirdikleri ileri teknolojiyi ön plana çıkarır. Ancak, bu durumun sıkıcı bir tek VPS kadar güvenilir olmadığından eminim.

Sonunda, Twitter, Google ve Facebook’un bile aksama süresi yaşadığını kabul etmeniz gerekir.Sonuç olarak WordPress sitesine ev sahipliği yapmak, bunu yapmayanlara korkutucu gelse de, bu gerçekten bilinmeyenden korkulmasıdır. Eğitimsel bir yaklaşım benimseyerek ve düşük riskli sitelerden başlayarak, kaybedecek bir şeyiniz olmadan çok şey öğrenebilirsiniz.

Sonunda, kontrolü tamamen sizin elinde olan daha hızlı sitelerle sahip olabilirsiniz. Barındırmanıza, her parçasını bilmenize ve sitelerinizin her zamankinden daha istikrarlı olduğunu görmeye güveneceksiniz. Siz yokken hiç kimse sunucunuzlada ilgilenmeyecek.

Son olarak, yeni güveniniz ve WordPress’i barındırmanın yüksek kar marjıyla, müşteri sitelerini barındırmaya başlayabilir, aylık düzenli gelir elde edebilir ve işinizi öngörülebilir nakit akışına dönüştürebilirsiniz.