Maximum Execution Time Exceeded Hatası Nasıl Çözülür

Bu hatayı düzeltmek nispeten basittir, ancak yeni başlayanlar için gerçekten sinir bozucu olabilir. Bu yazıda, önemli bir hatayı nasıl çözeceğinizi göstereceğiz.

Neden Bu Hata Oluştu?

WordPress, çoğunlukla PHP programlama dilinde kodlanmıştır. Web sunucularını kötüye kullanımdan korumak için, bir PHP betiğinin ne kadar süreyle çalışabileceği için bir süre sınırı vardır. Bazı WordPress barındırma sağlayıcıları bu değeri daha yüksek bir seviyeye ayarlarken, diğerleri bunu daha düşük bir seviyeye ayarlamış olabilir. Bir komut dosyası maksimum çalıştırma zaman sınırına ulaştığında, maksimum çalıştırma zamanının aşılması hatasıyla sonuçlanır.

Bu Hata Nasıl Düzeltilir?

Bu hatayı düzeltmenin iki yolu vardır. İlk yöntem, .htaccess dosyanızı düzenleyerek el ile düzeltmektir ve ikinci yöntem de aynı şeyi bir eklentiyle yapmaktır.

Yöntem 1: .htaccess dosyasını el ile düzenleme

Bir FTP istemcisi kullanarak web sitenize bağlanmanız yeterlidir.

.htaccess dosyanız / wp-content / ve / wp-admin / klasörleriyle aynı klasörde bulunur.
Ardından, bu satırı .htaccess dosyanıza ekleyin:

php_value max_execution_time 300

Bu kod, maksimum yürütme süresi için değeri 300 saniyeye (5 dakika) ayarlar. Hala hatayı alıyorsanız, değeri 600’e yükseltmeyi deneyin.

Yöntem 2: Bir eklenti kullanma

.htaccess dosyasını elle düzenlemek istemiyorsanız, WP Maximum Execution Time Exceeded plugin eklentisini yükleyip aktif hale getirebilirsiniz, bu kadar. Eklenti çalışır ve maksimum yürütme süresini 300 saniyeye çıkarır.