Local Lightning Public Beta

Flywheel bu hafta yeni Local Lightning uygulamasını genel beta sürümünü yayınladı.

2016’da satın alınmasından bu yana, Local, özellikle yerel geliştirme ortamlarında hata ayıklamaktan bıkmış olan geliştiriciler olmak üzere birçok hayran kazandı ve saatlerce zaman kazandıran güvenilir bir uygulama olduğunu kanıtladı. Ayrıca geliştiricilerin Apache ve nginx ile PHP ve MySQL sürümleri arasında hızlıca geçiş yapmasını sağlaması da büyük avantaj sağlıyor.

Genel olarak, Local kullanıcıları uygulamanın özelliklerinden hoşlanıyorlar, ancak performansı sürekli bir sorun olarak bulmaktalar. Kullanıcılar, küçük, karmaşık olmayan sitelerde bile, yönetim panelinin bir dakikada yüklendiğini söylemekteler. Bu hız sorunları, kullanıcıları Local’dan başka ürünlere itmeye başladı, çünkü çoğu yerelde çalışmanın, hosting şirketleri ile bir test sitesi oluşturmaktan daha yavaş olduğunu farketti.

Local Lightning beta duyurusunda paylaşılan bir videoda gösterildiği gibi, uygulamayı başlatmak bile oldukça yavaş olabilir:

Griffiths, “Daha güvenilir ve daha güçlü bir yolu göstermek için, Local’ın temel mimarisini yeniden inşa ediyoruz ve WordPress’i yerel olarak çalıştırmak için sistem düzeyinde bir yazılım lehine sanallaştırmadan uzaklaşıyoruz” dedi.

Yeni Local Lightning uygulaması sistem gereksinimlerini azaltmakta ve minimum disk alanı gereksinimi 18GB’tan daha azalmıştır. Griffiths ayrıca Local için indirme boyutunun öncekinden %50 daha az olduğunu da söyledi.

Local, güncellenmiş uygulamadaki yeni mimari sayesinde artık Linux’ta da mevcut. İlk kullanıma sunulduğundan beri Linux kullanılabilirliği sıkça aranan bir istek oldu.