Jetpack 8.9 Yayınlandı

Automattic’te bir Jetpack geliştiricisi olan Jeremey Herve, Jetpack 8.9’un bugün erken saatlerde yayınlandığını duyurdu.

Güncelleme, eklentinin kullanıcılarına birçok önemli özellik getiriyor. Jetpack artık blok düzenleyicide yeni bir sosyal önizleme seçeneği, bir haber bülteni kayıt formu türü sunuyor.

Sürüm 8.9 ayrıca AMP eklentisi için destek ekler. Herve, Google ve Automattic’in bu entegrasyonun gerçekleşmesi için son altı ayda birlikte çalıştığını belirtti. Ayrıca ekibin, Jetpack blogunda son kullanıcıların mevcut araçları nasıl kullanabileceklerine dair derinlemesine bir gönderi yayınlayacağını da duyurdu.

Genel olarak, güncelleme sağlam bir sürüm gibi görünüyor. Şu ana kadar kullandığımız özelliklerle ilgili herhangi bir sorunla karşılaşmadık.

Gönderiler için Sosyal Ağ Önizlemesi

Eklentinin en son sürümü, blok düzenleyicideki Jetpack kenar çubuğu panelinin altına yeni bir Sosyal Önizleme sekmesi ekliyor. Birkaç sosyal simge ve bir önizleme düğmesi listeler. Düğmeye tıklamak, kullanıcıların gönderilerinin çeşitli yerlerde nasıl görüneceğini önizlemelerini sağlayan kalıcı bir pencere açar.

Şu anda yalnızca Google Arama, Facebook ve Twitter önizlemeleri entegre edilmiştir. Ancak duyuru gönderisinde LinkedIn önizlemelerinin çalışmalarda olduğu belirtildi.

Sosyal Önizlemeler, özellikle çığır açan bir özellik değildir. Bununla birlikte, Jetpack kullanıcıları için güzel bir katma değerdir ve sosyal ağ siteleri tarafından yönetilen günümüz ikliminde neredeyse verilmiş bir özelliktir. Bu özellik, Yoast SEO Premium gibi bazı SEO eklentilerinin sunduklarına benzer.

Jetpack 8.9, Form bloğu aracılığıyla bir Haber Bülteni Kayıt formu türü sunar. Yeni bir form oluştururken, kullanıcılar yeni seçeneği göreceklerdir. Beklediğiniz gibi çalışır, ziyaretçinin e-posta gönderme izni verdiğini belirten bir mesajla birlikte bir ad ve e-posta alanı ekler.

Bazı kullanıcılar için, haber bültenlerinin çalışması için üçüncü taraf Creative Mail eklentisini yüklemeleri ve etkinleştirmeleri gerekeceği hemen anlaşılmayabilir. Jetpack’in Haber Bülteni Kaydı yalnızca formu işler. Haber bülteni özelliği, Creativ.eMail web sitesi üzerinden bir hesap gerektirir. Ücretsiz plan, ayda 5.000 e-postaya izin verir, ancak bundan sonra, her ay en az 4,95 ABD dolarına mal olacak ücretli bir aşamaya geçmeniz gerekecektir.

Entegrasyonun kendisi akıcı bir şekilde çalışır. Kullanıcılar eklentiyi doğrudan blok düzenleyiciden kurabilir ve etkinleştirebilir. Ancak, haber bülteni gibi e-posta kampanyalarını kullanmaya başlamak için kurulum ve kayıt adımlarından geçmeleri gerekecektir.