Jetpack 7.3 Birçok Yenilikle Geldi

Jetpack 7.3 deneyimi geliştiren değişikliklerle piyasaya sürüldü. Eklenti şimdi kurulumda daha az özellik sağlıyor, böylece kullanıcılar sitelerinde neyi etkinleştirdiklerini daha fazla kontrol edebilecekler.

Yeni sürüm ayrıca WordPress 5.2 sürümündeki yeni Site Sağlık kontrolleriylede bütünleşiyor. Bir durum kontrolü içeriyor ve Jetpack’in eski hata ayıklama verilerini yeni “Site Sağlık Bilgisi” sekmesindeki bir bölüme taşıyor. İlk durum kontrolü kritik hatalarla ilgili çok açıklayıcı değil, ancak bu hata mesajları gelecekteki yinelemelerde geliştirilebilir, böylece kullanıcılar daha fazla bilgi içeren bir sayfaya nasıl ulaşacaklarını bilebilirler.

Jetpack Beta Testerlar için Yeni Üyelik Bloğu Geldi

Jetpack, ödeme ağ geçidi olarak Stripe kullanan temelde yinelenen bir bağış düğmesi gibi işlev görecek olan yeni bir üyelik bloğu sunmaya hazırlanıyor. Kullanıcılar, para birimini, fiyatı, ürün adını ve yenileme aralığını doğrudan blok içinde belirleyebilirler.

Bu sürüm, yeni blokları beta test eden kullanıcılar için JETPACK_BETA_BLOCKS sabitinin arkasındaki yeni bloğu ekliyor. Testerlardan gelen geri bildirimler gelecekteki güncellemelerde ele alınacaktır.

Mevcut haliyle, blok için “Üyelik” teriminin kullanımı, bazı kullanıcılar için beklentilerine bağlı olarak biraz yanıltıcı olabilir. Site sahipleri genellikle üyeleri için daha ayrıntılı bir şekilde yönetimi, birden çok üyelik kademesi, özelleştirilebilir e-posta, çeşitli yenileme seçenekleri, içerik erişimi ve daha fazlasını beklemekte.

Jetpack bunu daha sağlam üyelik yeteneklerine açılan bir kapı haline getirme niyetinde değilse, “Düzenli bağış” blok için daha doğru bir ad olabileceği düşünülmekte. Bununla birlikte, daha tam özellikli bir üyelik modülünün, eklentiye dahil edilen her şeyin aksine, WordPress.com’dan bir SaaS ürünü olarak ortaya çıkması şaşırtıcı olmaz.

Üyelik bloğu için halen aktif bir gelişim aşamasında olduğu ve beta testinin çok erken aşamalarında olduğu için yayınlanma tarihi açıklanmadı.

Jetpack 7.3’teki tüm geliştirmeleri ve hata düzeltmelerini görmek için değişiklik listesine göz atabilirsiniz.