Jetpack 7.2.1 Plugin Reklamlarını Kaldırıyor.

Bu ayın başlarında Jetpack 7.1, tartışmaya yol açan bir değişiklik olan eklenti arama ekranına reklamlar ekledi. Kullanıcılar mevcut bir Jetpack özelliği ile alakalı terim ile eşleşen bir eklentiyi aradıklarında, eklenti ona karşılık gelen Jetpack özelliğini tanımlayan yapay ve kapatılamayan bir arama sonucu ekliyordu.

Jetpack ekibi, kullanıcıların eklentinin içine yerleştirilmiş 45 modül ile hangi özelliklerin mevcut olduğunu bilmekte zorlandıklarını söyledi. Öneriler için konsept kanıtının arkasındaki fikir, Jetpack’in mevcut özelliklerinin keşfedilebilirliğini arttırmaktı. Geliştirici topluluğunun birçoğu, Jetpack’in bu alanda ücretli yükseltmelerin reklamını da yaptığını keşfedeince toplulukta tartışmalar çıkmaya başlamıştı.

Ücretli yükseltmeler için tanıtım yapılması gerçeği, birçok kişiye keşfedilebilirlik sorununun reklam enjekte etmek için sadece bir bahane olduğunu düşündürmeye başladı. WordPress Eklenti Ekibi, eklenti dizini kurallarına aykırı olabileceğini veya olmayabileceğini, ancak ekibin hala bu konuda tartıştığını belirtti.

Bugün piyasaya sürülen 7.2.1 önceden ortaya çıkmış olan tüm özellik önerileri kaldırıldı.

Jetpack ekibi temsilcisi Jesse Friedman “Bir hata yaptık ve derhal düzeltmek için harekete geçtik” dedi. “Bu özellik ipuçlarıyla niyetimiz, Jetpack’in sahip olduğunuz faydalı özellikleri keşfetmenize yardımcı olmaktır. Bugün, Jetpack’in gerçekten yükseltme gerektiren özellikleri öneren ipuçlarıyla sonuçlanan bir hatayı düzeltiyoruz. ”

Hatayı “yargılamada bir hata” olarak nitelendirmek, ücretli önerilere sahip özellik önerileri uygulamasının bilinçli bir karar olduğunu kabul etmektir. Bir ay sonra, Jetpack ekibi bunun kötü bir seçim olduğuna karar verdi. Bu, topluluğun tepkisine dayanıyor gibi görünüyor, ancak Jetpack ücretli yükseltmeler için promosyonları geri alma kararına nasıl veya niçin ulaştıklarını açıklamıyordu.