HTTP 503 Hatası Çözümü

WordPress sitenizde hatalarla karşılaşmak korkutucu olabilir. Bununla birlikte, çoğu hata size neyin neden olduğu hakkında bazı ipuçları verir, bu da bu yaygın sorunların giderilmesini çok daha kolay hale getirebilir. 503 hatası ne yazık ki kibar değil ve devam etmeniz için fazla bilgi vermez.

WordPress’teki 503 hatası için en yaygın nedenlerin ne olduğunu anlamak çözüme yardımcı olacaktır. Bundan sonra, hatayı gidermek söz konusu olduğunda yöntemsel olmanız gerekir, bu da temel nedeni bulmak için birkaç adımı izlemeniz anlamına gelir.

503 Hatası nedir?

503 hatasıyla karşılaştığınızda, söz konusu sunucu kullanılamıyor demektir. Bunun nedeni, örneğin çok meşgul olması veya bakım altında olması olabilir. Benzer hata kodlarının aksine, 503 web sitenizin çevrimiçi ve çalışıyor olduğunu, ancak şu anda ulaşılamadığını gösterir.

Bu hata hakkında çok can sıkıcı olan şey, devam etmek için neredeyse hiç bilgi vermemesidir. Çoğu zaman, yalnızca “Geçici olarak hizmet dışı” mesajı görüntülenir. Bu, bir restoranı telefonla aramakla eşdeğerdir, yalnızca size kapalı olduklarını söylemelerini sağlamak, ancak ne zaman tekrar açık olacaklarını söylemeyi redetmek gibidir.

Şanslıysanız, WordPress web siteniz bakım altında olduğu için 503 hata kodu oluşmuş olacaktır. WordPress, bir eklentiyi, temayı veya temel yazılımı güncellerken sitenizi kısa bir süre bakım moduna geçirir.

Genellikle bu zaman aşımı o kadar kısa ki hiç kimse bunu fark etmeyecek. Ancak, 503 hatasının devam ettiği durumlarda daha büyük bir sorununuz olacaktır. Sonuçta, kullanıcılar sadece sitenizi ziyaret edemez, aynı zamanda WordPress yönetici alanınıza da erişiminizi kaybedersiniz. Bu, sitenizi hiçbir şekilde güncelleyemeyeceğiniz anlamına gelir ve sorunu gidermek için dosyalarına bakmanız gerekir.

503 hatası birçok yönden görünebilir. Bununla birlikte, hemen hemen her varyasyon, bu 503 koduyla birlikte gelir ve tanımlamayı kolaylaştırır.

Sunucu yapılandırmanıza ve tarayıcınıza bağlı olarak karşılaşabileceğiniz bazı varyasyonlar şunlardır:

 • 503 Hizmet Kullanılamıyor
 • 503 Hizmet geçici olarak kullanılamıyor
 • HTTP Sunucusu Hatası 503
 • HTTP Hatası 503
 • Hata 503 Hizmet Kullanılamıyor
 • Sunucu, bakım kesintisi veya kapasite sorunları nedeniyle isteğinize geçici olarak hizmet veremiyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

WordPress 503 Hatası Nasıl Düzeltilir

Herhangi bir durumda 503 hatasına neyin neden olduğundan emin olamayacağınızdan, yöntemsel olarak sorun gidermeye devam etmeniz gerekir. Aşağıdaki bölümlerden her biri, farklı potansiyel kök nedenlerini çözmeyi amaçlayan potansiyel bir düzeltmeyi kapsar.

Her adımdan sonra, web sitenize dönmek için bir dakikanızı ayırın ve 503 hatasının gidip gitmediğini görün. Öyleyse, sorunu başarıyla çözdünüz. Değilse, işlemin bir sonraki adımına geçin.

WordPress Eklentilerinizi Devre Dışı Bırakın

WordPress’te 503 hatasının en yaygın nedenlerinden biri eklenti uyumluluk sorunlarıdır. Olanların bu olup olmadığını belirlemek için sitenizin tüm eklentilerini devre dışı bırakmanız gerekir.

503 hatası, WordPress yönetici alanına erişmenizi engellediğinden, bu adım için bir FTP istemcisi kullanmanız gerekir.

 • FTP istemciniz hazır olduğunda, web sitenize onun aracılığıyla bağlanın.
 • WordPress kök klasörünüze gidin. Bulamazsanız, genellikle public_html, html, public, www veya sitenizin adı olabilir.
 • Bu klasörü açın ve wp-content dizinine gidin. İçeride, sitenizde yüklü olan her eklenti için ayrı alt dizinler içeren (hem etkin hem de etkin olmayan) plugins adlı bir klasör görürsünüz.
 • Şimdi yapacağınız şey, plugins klasörünü sağ tıklamak ve başka bir adla yeniden adlandırmaktır.
 • WordPress artık eklentilerinizi bulamayacak. Bu olduğunda, bu eklentileri otomatik olarak devre dışı bırakır.

Şimdi, WordPress kontrol panelinize erişmeyi deneyin. 503 hatası gittiğinde, eklentilerinizden birinin suçlu olduğunu varsayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken hangisinin hatalı olduğunu bulmak.

Wp-contents dizinine dönün ve orijinal eklentiler klasörünüzü doğru şekilde yeniden adlandırın. Ardından, suçluyu bulana kadar eklentilerinizin her birini tek tek denemeniz gerekir.

WordPress Temanızı Devre Dışı Bırakın

Artık eklentilerinizi 503 hatasının nedeni olarak elediğinize göre, etkin temanızla aynı şeyi yapma zamanı. Aslında, temanız uyumluluk sorunları da yaratıyor olabilir.

Ne yazık ki, süreç yukarıdaki ile aynı şekilde çalışmaz. Tema klasörünü yeniden adlandırırsanız WordPress varsayılan temaya geri dönmez, “Tema adı” tema dizini mevcut değil gibi bir hatayla karşılaşırsınız veya tema dizini klasörünün tamamını yeniden adlandırmaya çalışırsanız, “HATA: Temalar dizini boş veya mevcut değil. Lütfen kurulumunuzu kontrol edin. ” ile karşılaşırsınız.

 • Bu nedenle, phpMyAdmin’de oturum açarak WordPress veritabanınıza erişmeniz gerekir.
 • “wp_options” tablosuna gitmeniz gerekir.
 • Ardından “Ara” sekmesine tıklayın ve “option_name” altında arama yapmak arama yapın.
 • “option_value” sütununun altında temanızın geçerli adını göreceksiniz. Bunu, “twentynineteen” gibi varsayılan temalardan biriyle değiştirin.
 • Bunun hatayı düzeltip düzeltmediğini görmek için web sitenizi tekrar kontrol edin.
 • Öyleyse, WordPress temanızla ilgili bir sorun olduğu anlamına gelir ve yeniden yüklemeyi veya en son yedeklemenize dönmeyi deneyebilirsiniz.

İçerik Dağıtım Ağınızı (CDN) Geçici Olarak Devre Dışı Bırakın

Bazen, 503 hatası web sitenizdeki bir sorundan değil, İçerik Dağıtım Ağınızdan (CDN) kaynaklanıyor olabilir. Bir CDN kullanıyorsanız, durumun bu olup olmadığını anlamanın hızlı bir yolu onu geçici olarak devre dışı bırakmaktır.

İzlemeniz gereken işlem, kullandığınız CDN’ye bağlı olarak farklı olabilir. Cloudflare’nin bazen 503 hatalarına neden olduğu bilinmektedir. Sizinkini duraklatma seçeneğini bulamazsanız, genellikle ayrıntılı talimatlar içeren hizmetinizin bilgi tabanına bakın.

Bir CDN kullanmazsanız veya hizmetinizi duraklatmanın sorununuza yardımcı olmadığını fark ederseniz, denemeniz gereken birkaç çözüm daha vardır. Devam etmeden önce CDN’nizi yeniden etkinleştirmeyi unutmayın.

WordPress “Hearthbeat” API’sını sınırlayın

WordPress Heartbeat, platformun otomatik kaydetme içeriği için kullandığı, size eklenti bildirimlerini gösteren, başka birisinin erişmeye çalıştığınız bir yayın üzerinde ne zaman çalıştığını bildiren ve daha pek çok şey içeren WordPress’te yerleşik bir API’dır.

Tıpkı normal bir kalp atışı gibi, API arka planda yüksek frekansta çalışır, böylece hiçbir şeyi kaçırmaz. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu API sunucu kaynaklarını tüketir. Genellikle bu bir sorun değildir, ancak bazı durumlarda sunucunuz yükü kaldıramazsa 503 hatasına neden olabilir.

Heartbeat API’sının sorunlarınızın merkezinde olup olmadığını belirlemenin en hızlı yolu, geçici olarak devre dışı bırakmaktır. Bunu yapmak için, WordPress web sitenize bir kez daha FTP üzerinden bağlanın ve ardından geçerli temalar klasörünüzü açın ve içindeki functions.php dosyasını arayın ve aşağıdaki metni ekleyin.

add_action ('init', 'stop_heartbeat', 1);
işlev stop_heartbeat () {
wp_deregister_script ( 'kalp atışı');
}

Bu üç kod satırı WordPress’e Heartbeat API’sını devre dışı bırakmasını söyler. functions.php dosyasındaki değişiklikleri kaydedin, kapatın ve web sitenize tekrar erişmeyi deneyin.

503 hatası giderilirse, sorunun API olduğunu bilirsiniz. Bununla birlikte, devre dışı bırakılması, birçok kullanışlı işlevselliği kaldırır. Bunun yerine, kalp atışını “yavaşlatmanızı” öneririz, böylece sorun yaratmaz.

Bunu yapmanın en kolay yolu, Heartbeat Control eklentisini kurmaktır.

Ayarlarınızdaki değişiklikleri kaydedin ve bir süre önce ayarladığınız functions.php dosyasına dönün. Yukarıdaki değişikliklerin çalışması için, daha önce eklediğiniz kod dizesini kaldırmanız ve değişikliklerinizi dosyaya kaydetmeniz gerekir.

Sunucunuzun Kaynaklarını Artırın

Şimdiye kadar düzeltmeye yönelik tüm girişimlerinize rağmen 503 hatası hala devam ediyorsa, sorunun sunucu kaynaklarının eksikliğinden kaynaklanma ihtimali yüksektir. Yani, sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için barındırma planınızı yükseltmeniz gerekir. Bu, özellikle kaynakları kısıtlama eğiliminde oldukları için ucuz WordPress barındırma kullanıyorsanız doğrudur.

Ancak planınızı yükseltmek büyük bir karardır. Akıllı hareket, öncelikle web barındırma destek hizmetinize başvurmak ve onlarla birlikte 503 hatasını ve bunu denemek ve çözmek için attığınız adımları tartışmaktır. Destek ekibi sebebi çözmenize yardımcı olmalı ve planınızı yükseltmeniz gerekip gerekmediği konusunda size tavsiyede bulunmalıdır.

Site Footer