GutenbergHub Block Kütüphanesi Açıldı.

Munir Kamal öncülüğünde GutenbergHub, WordPress topluluğuna ücretsiz bir block kütüphanesi kattı. Şu anda, kullanıcıların web sitelerine kopyalayıp yapıştırabileceği özel olarak tasarlanmış 37 block var.

WordPress.org’daki block dizinin aksine, bu projede bulunan blocklar eklenti değil. Kod kopyalayıp yapıştırarak çalışırlar. Teknik olarak, çeşitli temel WordPress blocklarının bir gruplaması olarak hareket eden blocklardır. Ancak gerçekte, block kalıplarına daha çok benziyorlar.

Bir uyarı, kullanıcıların Kamal’ın yakın zamanda piyasaya sürülen EditorPlus eklentisini yüklemeleri gerektiğidir. Bu eklenti son kullanıcıların temel WordPress blocklarını bir dizi özel tasarım seçeneği ile şekillendirmesine izin verir. Eklenti ne üçüncü taraf blocklarına dayandığı, ne de kendi blocklarını oluşturduğu için GutenbergHub’ın kütüphanesindeki block tasarımlarının tümü doğrudan WordPress’te bulunan blocklardan oluşturulmuştur. Bu, çok daha küçük bir bağımlılık ağacı ve hızlı hareket eden block dünyasında işlerin yanlış gidebileceği daha az alan sağlar.

Blok tasarımları EditorPlus eklentisine bağlayarak, Kamal’a nihai durum üzerinde çok daha fazla kontrol sağlamakta. Çapraz tema tutarlılığına sahip olmak hala zor bir iştir, ancak eklentiden tasarım çerçevesinin sınırları içinde çalışarak gelişir.

GutenbergHub’da başlattığı projelerin çoğu, bir şekilde önceki projenin üstüne inşa etti. Onu daha büyük ama daha yuvarlak bir sistem kurmaya iten basamak taşlarıydı. Ancak, muhtemelen her şeyin nasıl şekillendiğini görmekten ışık yılı uzaktayız. Gutenberg projesi hızla ilerliyor ve GutenbergHub’ın yaklaşan değişikliklere tepki vermesi gerekecek. WordPress 5.5’e block kalıplarının dahil edilmesi, bu yılın ilerleyen günlerinde tam site düzenlemesi ve yoldaki blocklar için daha fazla tasarım seçeneği ile uğraşması gerekiyor. Blok sisteminin kendisi gibi, tüm bunlar bir tür oturma noktası görmeye başlayana kadar hala biraz deneyseldir. İşlerin nasıl ortaya çıktığını izlemek ilginç olacak.

GutenbergHub’ın block kitaplığı ve EditorPlus eklentisinin fiyatlandırma sütunları oluşturmak için birlikte nasıl çalıştığı hakkında kısa bir video aşağıda sizi bekliyor.