Gutenberg Hub Açılış Sayfası Şablonları Dizinini Yarattı

Munir Kamal kopyala-yapıştır blokları yarattı. Bu bloklardan bölümler veya “desenler” oluşturdu. Kullanıcıların blok seçenekleri aracılığıyla iki özelliği tamamen özelleştirmelerine olanak tanıyan bir eklenti oluşturdu. Dün, daha önceki çalışmalarına dayanan 22 açılış sayfası şablonunun ilk halini yayınladı.

Gutenberg Hub, en azından kariyerinin bu aşamasında, neredeyse onun başyapıtı olarak adlandırılabilir. WordPress’in blok düzenleyicisi için sürekli büyüyen ücretsiz araçlar kitaplığıdır.

Önceki projeler gibi, Gutenberg Hub’ın açılış şablonları da EditorPlus eklentisini gerektirir. Bu eklenti, temel olarak temel WordPress blokları için bir tasarım kontrolleri paketidir. Şablonlar, varsayılan olarak bu seçenekleri kullanır. Blok düzenleyicinin mevcut tasarım kontrollerinin sınırlamaları göz önüne alındığında, böyle bir eklentinin kullanılması gereklidir. Aksi takdirde, gerçekçi bir şekilde böyle bir şablon sistemi oluşturmanın birkaç başka yolu olur.

Şu anda, kullanıcılar blok kodunu Gutenberg Hub web sitesinden uygun bir “kopyala” düğmesiyle kopyalamalı ve ardından düzenleyiciye yapıştırmalıdır.

Açılış Sayfası Şablonları

Gutenberg Hub şu anda 22 açılış sayfası şablonu sunuyor. “Sayfa” terminolojisi “tam sayfa” anlamına gelmeyebilir, sadece aktif temaya bağlıdır. Bazı temalarda, kullanıcıların düzenleyici aracılığıyla sayfanın tamamını oluşturmasına olanak tanıyan açık tuval türü bir şablon vardır. Ancak, bu yaygın bir özellik değildir, bu nedenle bu sayfa şablonları çoğu durumda gönderi içeriği alanıyla sınırlı kalacaktır. Şablonlar ayrıca en azından tam genişlikte veya kenar çubuğu olmayan temalarda daha iyi çalışır.

Kamal, çeşitli sektörlere yayılan şablonlar oluşturdu. Restoranlardan spor salonlarına, eğitime ve modaya, şu anda seçim yapabileceğiniz çok şey var. Daha fazlasının yolda ve önümüzdeki birkaç gün içinde en az 23. şablonun olacağına söz veriyor.

Buna karşılık, Redux Şablonları 1000’den fazla bölüm ve şablona erişim sunar. Elbette, ticari olanlardan bazıları ve tipik olarak diğer üçüncü taraf eklentileri gerektiren eklenti gibi ödünleşimler vardır. Bakılması gereken tek şey miktar olmasa da, Gutenberg Hub şablonlarının henüz keşfetmediği kilometrelerce manzara olduğunu kanıtlıyor. Ancak bu yalnızca başlangıçtır.

Bunlar aşılmaz sorunlar değil. Gutenberg ve temaların, Gutenberg Hub’ın açılış şablonları gibi projelerin mükemmel veya en azından beklendiği kadar mükemmele yakın olması için daha fazla zamana ihtiyacı var.

Gutenberg Hub’ın şablonlarıyla geliştirebileceği bazı şeyler var. Test edilen birkaç blokla, belirli blokları tam genişlikte olacak şekilde değiştirmek gerekir. Bu, sitede bulunan örnek ekran görüntülerinde açıkça tam genişlikte olması amaçlanan şablonlarla varsayılan olarak ayarlanmalıdır. Bu küçük bir sorundur, ancak bunu düzenleyicide düzeltmek, şablonları kullanırken ortaya çıkan çeşitli düzen sorunlarını giderdi.