Gutenberg 8.9 ve Block Tabanlı Bileşenler

2 Eylül Çarşamba günü Gutenberg 8.9, bir dizi yeni özellik, geliştirme ve birkaç hata düzeltmesiyle piyasaya sürüldü. Geliştirme ekibi, blok tabanlı widget sistemini deney aşamasından çıkarıp, tüm eklenti kullanıcıları için varsayılan deneyim haline getirdi.

Blok tabanlı bileşenler aylar ve aylar aldı. Genel olarak, sistem çalışıyor. Bununla birlikte, ekibin bu özelliği Aralık ayında çıkacak WordPress 5.6 sürümünde olması gereken şekle sokmak için hala çok çalışması var. Topluluğun kapsamlı bir şekilde test etmesi, geri bildirim sağlaması ve mümkün olduğunda katkıda bulunması önemlidir.

Geçmiş sürümlerde deneyler ekranı aracılığıyla henüz blok tabanlı widget’ları etkinleştirmemiş olan Gutenberg eklenti kullanıcıları bir sürprizle karşılaşacaklar. Yeni sistem, blok düzenleyicinin bazı aşinalıklarına sahip olacak. Ancak geleneksel widget’lardan çok daha farklı bir deneyimdir.

Cevaplamamız gereken büyük sorular, özelliğin şu anda kullanılabilir olup olmadığı ve WordPress 5.6 için hazır olup olmadığıdır.

Yeni Widget Ekranı

Gutenberg, WordPress yöneticisindeki eski Görünüm> Widget’lar ekranını tamamen değiştiriyor. Eklentinin artık son kullanıcıların onu devre dışı bırakması için bir seçeneği yok. Amaç, kullanıcıları yan çubuklarını geleneksel aletler yerine bloklarla oluşturmaya alıştırmaya başlamaktır.

Çoğunlukla, yeni pencere öğesi ekranı, kullanılabilirlik açısından sorunsuz blok tabanlı pencere öğelerini yönetir. Blok eklemek, düzenleme sonrası ekranla çalışmaktan biraz farklıdır. Blok düzenleyiciye alışkın kullanıcılar için nispeten doğal hissettirmelidir. Bir şey varsa, deneyim kıyaslandığında küçültülmüş görünüyor.

Bir geliştirici olarak, listeyi temizlemek ve eski widget sistemini tarihin tozunda bırakmak isteyebiliriz. Ancak, bunu yapmak birçok son kullanıcıyı çok iyi yabancılaştırabilir. Bu özelliğin başarılı olabilmesi için onları yanımızda taşımamız ve mevcut araçlarından yeni sisteme kolayca geçiş yapmalarına izin vermemiz gerekiyor.

Özelleştiricide Widget Blokları

Birincil pencere öğesi blokları ekranı genellikle sağlam olsa da, özelleştiricideki pencere öğesi bloklarında durum böyle değildi. En iyi ihtimalle, ortalamanın altındaydı.

Sonunda, özelleştirici kontrol panelinin çok dar olduğu konusundaki önceki tüm şikayetlere katılıyorum. En belirgin sorun, blok araç çubuğunun kontrol paneli için çok geniş olması ve parçalarını ekran dışında saklamasıydı. Bazı bloklar için, kullanıcıların erişemeyeceği düğmeler vardır.

Sorunların sonu bu değil. Engelleme seçenekleri kullanılamaz, bu nedenle kullanıcılar bir resim alt özelliği kadar basit bir şey ekleyemezler. Temel eski pencere öğesi blokları düzenlenemez. “Daha fazla seçenek” düğmesi pop-up penceresinin şeffaf bir arka planı vardır, bu da metni okunamaz hale getirir ve tüm amaç ve amaçlar için bir kullanıma girmeye değmez.

WordPress’in hala özelleştiricide widget bloklarını başlatmaktan uzak olduğunu anlıyoruz, ancak bu özellik pratikte kullanılamazdı. Hala deneysel bir durumda ve muhtemelen başka bir eklenti güncellemesi veya iki veya üç için isteğe bağlı kalmalıydı. Bunu herhangi bir üretim ortamında kullanmanızı tavsiye edemem. Yöneticideki widget ekranına bağlı kalın.