Gutenberg 9.9 Yayınlandı

Gutenberg eklentisinin 9.9 sürümü çıktı. Birkaç küçük UI iyileştirmesi içeriyor olsa da, kullanıcıya dönük en büyük değişiklik, Sosyal Bağlantılar bloğu için simge ve arka plan rengi seçeneklerinin dahil edilmesidir. Tema yazarları artık yuvarlak görüntü kenarlıkları için destek ekleyebilir. Ayrıca, tema JSON dosyalarında önemli bir değişiklikle karşı karşıyalar.

WordPress 5.7 Beta 1 geçen hafta başlarında yayınlandı. Son 5.7 sürümü, Gutenberg 9.9’dan 9.3’e kadar olan özellikleri içerecek. Geliştirme döngüsünün geri kalanında yalnızca yaklaşan eklenti güncellemelerinden gelen hata düzeltmeleri WordPress’e aktarılmaktadır.

Geliştirme ekibi, en son eklenti güncellemesinde 30’dan fazla hatayı ortadan kaldırdı. Ayrıca çeşitli geliştirmeler ve API güncellemeleri içermekte. Eklenti geliştiricileri artık varyasyonları kaydederken blok kategorisini geçersiz kılabilir, bu da keşfedilebilirliğe yardımcı olacaktır.

Tam Site Düzenleme (FSE) ve diğer deneysel çalışmalar her zamanki gibi devam etti. Tema yazarlarının dikkat etmesi gereken bir öğe, ek sınır seçenekleri için ilk temeldir. Bloklar için bordür renkleri, stiller ve genişlikler eklemeye yönelik deneysel özellik uzun zamandır birçok kişinin istek listesindeydi. Ekibin önümüzdeki sürümlerde yavaş yavaş blok desteği ve kullanıcı arayüzü sunmaya başlayacağını umuyorum.

Kullanıcılar artık Sosyal Bağlantılar bloğundaki simge rengini ve arka planını değiştirebilir. Bu değişiklik, kullanıcının bağlantı listesindeki tüm simgelerin renklerini özelleştirmesine olanak tanır. “Yalnızca logolar” blok stili, arka plan rengini desteklemez.

Eksik parça, tek tek simge renklerini ve bunların üzerine gelme renklerini ayarlama yeteneğidir. Tema tasarımındaki kullanım örneklerinden biri, vurgulu veya odak noktasında marka renklerine dönüşen düz renkli bir simge grubu sağlamaktır. Bunu kullanıcının sonundan yapmanın tek yolu, ayrı simge rengi seçenekleridir. Tüm blok için simgenin üzerine gelme rengini ayarlama yeteneği bile hala kullanılamıyor.

Tüm simgeler için arka plan ve metin rengini aynı anda ayarlamak doğru yönde atılmış bir adımdır, ancak blok düzenleyici hala geleneksel tema tasarımında tema yazarlarının yaptıklarıyla eşleşmiyor. Bu eksik özellikler, Tam Site Düzenlemenin nihai olarak benimsenmesi için engelleyicilerdir.

Tema yazarları artık resimler için border-radius desteğini seçebilirler. Destek iki şekilde gelir. Biri, son kullanıcıların sınır yarıçapını engelleme seçenekleri kenar çubuğu aracılığıyla özelleştirmesine izin veren bir ayardır. İkincisi, tüm görüntüler için varsayılan bir kenarlık-yarıçap değeri ayarlamaktır.

Gutenberg ekibi ilk olarak 9.8 sürümünde grup bloğuna sınır-yarıçap desteği ekledi. Şu anda, yalnızca Grup ve Görüntü blokları özelliği desteklemektedir.

Gutenberg 9.9, experimental-theme.json dosyasına iki önemli değişiklik getiriyor ve bu dosya, deneysel aşamadan çıktığında sonunda theme.json olarak yeniden adlandırılacak. Bu dosya, tema yazarlarının blok sistemi için özel stilleri ve ayarları yapılandırmasına izin verir. Şu anda 9.9 öncesi biçimi kullanan temaların güncellenmesi gerekecektir.

İlk değişiklik, dosyada ayarları ve stilleri üst düzey anahtarlar yapar. İkinci değişiklik, genel anahtarı yeniden adlandırır ve varsayılanlara ve köke böler. varsayılan değerler varsayılan değerler ve stillerle ilgilenirken, kök site kök bloğunu işler.

Kullanıcılar için veriler pek mantıklı gelmeyebilir. Bununla birlikte, herhangi bir tema yazarı, WordPress’in uzun zamandır kullandığı standart olmayan bir sistem aracılığıyla, temalarının style.css’sinde şu anda depolanan potansiyel olarak hareket eden meta verilerin önemini anlayabilmelidir. Sonunda bu verileri standart bir biçime (JSON) taşımak, WordPress’e eski bagajının bir kısmını atma esnekliği sağlayacaktır.

WordPress temaları şu anda bir style.css dosyası dahil etme zorunluluğuna sahiptir. Bir stil sayfasına hiç ihtiyaç duymayan WordPress temaları oluşturma yolunda olabilirdik. FSE’nin geleceği büyük olasılıkla CSS’nin temanın varsayılan değerleri theme.json dosyası aracılığıyla ayarlanan Global Stiller sistemi aracılığıyla işlendiği bir gelecek. Bir temanın stili yoksa style.css dosyasını tutmanın bir anlamı yoktur.