Gutenberg 9.6 Yayınlandı

Gutenberg 9.6, ilk sürükle ve bırak blokları yinelemesiyle piyasaya sürüldü. Dikey düğmeler, hata düzeltmeleri, yeni API’ler ve diğer iyileştirmeler gibi başka geliştirmeler de var.

Diğer bir önemli özellik, yalnızca Tam Site Düzenleme etkinleştirildiğinde kullanılabilen Sorgu bloğunun artık genel sorgu bağımsız değişkenlerinden miras almasıdır. Her zamanki gibi, Gutenberg eklentisindeki çalışmaların çoğu site editörünü geliştirmeye odaklandı.

Blokları İçerik Kanvasına Sürükleyin

Belki de Gutenberg geliştirme ekibi sizin yorumlarınızı gördü. Gutenberg ile ilgili yorumlar arasında ortak bir konu varsa, WordPress kullanıcı tabanının bir bölümü daha fazla sürükle ve bırak özelliği istemesidir.

Yeni özellik şu anda yalnızca bloklarla çalışıyor. Kullanıcılar henüz yerleştiriciden desenleri sürükleyip bırakamazlar. Gutenberg 9.6 Sürüm Adayı 1’in geçen hafta piyasaya çıkmasından bu yana yapılan birkaç testten sonra, hiçbir sorun yaşamadık. Çoğunlukla, deneyim pürüzsüz ve kullanımı kolaydı.

Bazen blok düzenleyicinin halihazırda bazı sürükle ve bırak yeteneklerine sahip olduğunu unutuyorum, bu da son kullanıcıların blokları tuvalde bir konumdan diğerine taşımasına izin veriyor. Üst araç çubuğu etkinken çalışma eğilimindeyim, bu nedenle özelliği nadiren görüyorum.

Sorgu Bloğu, Global Sorgu Bağımsız Değişkenlerinin Devralınmasını Destekliyor.

Bu sürümün sade yıldızı, yalnızca blok tabanlı bir tema kullanılırken kullanılabilen Sorgu bloğunun bir güncellemesidir. Güncelleme, Gutenberg projesinin tarihinde çok önemli bir an olan Tam Site Düzenleme için en önemli atılımlardan biridir.

Önceki yinelemelerde, Sorgu bloğu temaların blok şablonları aracılığıyla veya site düzenleyicisi aracılığıyla son kullanıcıların hangi gönderilerin görüntüleneceğini tanımlamasını gerektiriyordu. Bu, bloğun gerekli bir işlevi olsa da, eksik parça global sorgu desteğiydi.

En basit ifadeyle, bir ziyaretçinin ulaştığı URL ne olursa olsun, WordPress’e hangi gönderilerin yükleneceğini söyler. Bu gönderileri yüklemek için kullanılan verilerin tümü, genel bir sorgu bağımsız değişkenleri kümesinde saklanır. Temalar daha sonra bunları görüntülemek için bu gönderiler arasında döngü oluşturabilir.

Gutenberg 9.6’da, Sorgu bloğu artık bu sorgu argümanlarını devralabilir. Bu, blog gönderileri sayfası, kategori arşivleri, arama sonuçları ve daha fazlası gibi şeylerin, birisi bu belirli URL’lerden birini ziyaret ettiğinde doğru gönderileri göstereceği anlamına gelir.

Yüzeyde, bu değişiklik arayüze yalnızca tek bir seçenek ekler. Bununla birlikte, başlık altında, blok tabanlı temalar geliştirmek için açık bir yolu açan bir başarıdır.