Gutenberg 8.9 Yayınlandı

2 Eylül Çarşamba günü Gutenberg 8.9, bir dizi yeni özellik, geliştirme ve çeşitli hata düzeltmeleriyle piyasaya sürüldü.

Geliştirme ekibi, blok tabanlı widget sistemini deney aşamasından çıkarıp, tüm eklenti kullanıcıları için varsayılan deneyim haline getirdi. Blok tabanlı gereçler aylar ve aylar aldı. Ekip, blokların gücünü kenar çubukları, widgets sistemine vererek beklentilerin bir kısmını aştı. Bununla birlikte, ekibin bu özelliği Aralık ayında çıkacak WordPress 5.6 sürümünde olması gereken şekle sokmak için hala çok çalışması var. Topluluğun kapsamlı bir şekilde test etmesi, geri bildirim sağlaması ve mümkün olduğunda katkıda bulunması önemlidir.

Geçmiş sürümlerde deneyler ekranı aracılığıyla henüz blok tabanlı widget’ları etkinleştirmemiş olan Gutenberg eklenti kullanıcıları bir sürprizle karşılaşacaklar. Yeni sistem, blok düzenleyicinin bazı aşinalıklarına sahip olacak. Ancak geleneksel widget’lardan çok daha farklı bir deneyimdir.

Yeni Widget Ekranı

Gutenberg, WordPress yöneticisindeki eski Görünüm> Widget’lar ekranını tamamen değiştiriyor. Eklentinin artık son kullanıcıların onu devre dışı bırakması için bir seçeneği yok. Amaç, kullanıcıları yan çubuklarını geleneksel aletler yerine bloklarla oluşturmaya alıştırmaya başlamaktır.

Çoğunlukla, yeni pencere öğesi ekranı, kullanılabilirlik açısından sorunsuz blok tabanlı pencere öğelerini yönetir. Blok eklemek, düzenleme sonrası ekranla çalışmaktan biraz farklıdır. Blok düzenleyiciye alışkın kullanıcılar için nispeten doğal hissettirmelidir. Bir şey varsa, deneyim kıyaslandığında küçültülmüş görünüyor.