Gutenberg 8.6 Yayınlandı

Gutenberg 8.6 geçen hafta sessizce yayınlandı. Şu anda odağın çoğu, beta döngüsü sırasında WordPress 5.5 için kalan hataları düzeltmek.

Ancak bu, Gutenberg projesinin yeni özellikler açısından tamamen durduğu anlamına gelmiyor. Ekip, eklentiyi kullananlar için ekstra güzelliklerle ilerliyor.

Eklentinin en son güncellemesi normal kadar geniş alan kapsamıyordu, ancak bir video arka planı kullanırken Kapak bloğu için bir geliştirme ve kalıpları engellemek için çeşitli güncellemeler içeriyor.

8.6 sürümü için ana odak, hataları düzeltmektir. Geliştirme ekibi, bir avuç performans sorununu düzeltirken üç düzineden fazla sorunu çözdü. Yeni WordPress 5.5’te 8.6’dan sonraki yeni özellikler ve geliştirmeler beklenmiyor olsa da, hata düzeltmelerinin çoğu dahil edilecektir.

Video Kapakları için Odak Noktası Seçici

Kapak bloğu, kullanıcıların arka plan resimleri için bir odak noktası seçmesine izin veriyor. Ancak, kullanıcılar bloğa bir arka plan videosu eklediğinde bu özellik eksikti. 8.6 sürümünden itibaren artık durum böyle değil. Hem görüntü hem de video arka planları aynı şekilde çalışmalıdır.

Gutenberg artık bir video arka planı eklerken “Medya ayarları” sekmesi altında yeni bir “Odak noktası seçici” seçeneğine sahip. Kullanıcılar, video kutusundaki daire simgesini veya altındaki giriş alanlarında sabit kod sol ve üst yüzde değerlerini sürükleyerek odak noktasını seçebilir.

Güncellenmiş Blok Kalıpları

Gutenberg ekibi mevcut blok kalıplarının birkaçını güncelledi. Çoğunlukla, desen güncellemeleri küçük kozmetik değişiklikler, genel tasarımı geliştiren ince ayarlardı. Düğmeyle ilgili desenler, yeni metin etiketleri ve renkler gibi basit değişiklikler aldı. Geliştiriciler ayrıca büyük başlık desenlerinin renklerini ve metnini de değiştirdiler.

Ekip, başlığı iki sütun metin modelindeki sütunların üzerine taşıdı ve varsayılan olarak sütunların eşit yükseklikte görünmesi için metni değiştirdi. Ekran boyutlarında uygun şekilde çalışması için ideal olarak CSS ile işlenecek olan metin sütunlarının zayıf bir kullanımıdır. Belki uzun vadede bir “Metin Sütunları” bloğuna sahip olmak daha iyi olur.

Tam Ekran Modunda Kullanılan Site Simgesi

Tam ekran modunda yazarken, “gönderilere geri dön” bağlantısı geçmişte WordPress logosunu kullanıyordu. 8.6 sürümünde, kullanıcının özel site simgesi yerini alacaktır. Ancak bu yalnızca kullanıcı özelleştirici aracılığıyla bir simge yüklediyse gerçekleşir.