Gutenberg 8.5 Yayınlandı

Gutenberg ekibi eklentinin 8.5 sürümünü yayınladı. Bu, 11 Ağustos yayın tarihi olan WordPress 5.5 için son büyük eklenti sürümü olacak. Bu güncelleme, çığır açan herhangi bir özellik içermiyor, ancak birkaç iyileştirme sunuyor.

Gutenberg 8.5, üçüncü taraf sitelerden sadece hotlink bağlamak yerine resim yükleme yeteneğini sunar. Ayrıca bloklarla sürükle ve bırak deneyimini geliştirir, galerilerdeki görüntüler için bir düzenleme düğmesi ekler.

Kullanıcılar artık tüm statik bloklara bir HTML bağlantısı ekleyebilir. Bu nispeten küçük bir değişiklikti, ancak muazzam bir değer sağlıyor. Artık kullanıcıların temel bir HTML kimliği eklemek için kod düzenleme moduna ve risk doğrulama sorunları yaşamaları gerekmeyecek.

Harici Resim Yükleme

Gutenberg 8.5’deki en büyük gelişme, harici bir URL’den resim eklemeye yönelik bir geliştirmedir. Bu güncelleme kullanıcıların görüntüyü kendi sistemlerine yüklemelerine olanak tanır.

Önceki sürümlerde, kullanıcılar herhangi bir URL’den resim ekleyebilirlerdi. Ancak, görüntü bu harici sitede barındırılmaktaydı. Sorun, son kullanıcının gelecekte bu görüntüye ne olacağı üzerinde hiçbir kontrole sahip olmamasıydı. Üçüncü taraf sitesi kaybolabilir, site sahibi görüntüyü kaldırabilir veya değiştirebilir. Sonuçta, kullanıcıların sitelerinde gösterilen resim istedikleri gibi olmayabilir.

Yükleme işlemi otomatik değil manueldir. Bir URL yoluyla resim ekledikten sonra, düzenleyici araç çubuğunda yukarıyı gösteren bir ok bulunan yeni bir yükleme simgesi bulunur. Kullanıcılar, görüntüyü medya kitaplıklarına eklemek için tıklatmalıdır.

Görüntüyü kendi kendine barındırmanın ek yararı, editörün diğer görüntü araçlarının kullanılabilir olmasıdır. Kullanıcılar Gutenberg 8.4’e eklenen seçenekleri yeniden boyutlandırabilir, döndürebilir veya kırpabilir.

Geliştirilmiş Sürükle ve Bırak

Düzenleyici artık çok bloklu seçimleri sürükleyip bırakmaya izin veriyor. Sürükleme ve kaydırma davranışı çok onaylanmıştır. Görünüm penceresinin kenarına ulaşırken kaydırma yapmak yerine, sürüklediğiniz anda pencere hemen kayar.

Tek Galeri Görüntülerini Düzenle

Gutenberg 8.5, bir galeri bloğundaki görüntüler üzerinde yeni bir düzenleme düğmesi içerir. Bu, son kullanıcıların görüntüyü yerinde değiştirmesine olanak tanır.

Ancak, henüz mükemmel değil. En büyük sorun, düzenle düğmesine tıkladıktan sonra gelir. Aniden, fikrinizi değiştirirseniz düzenlemeyi iptal etmenin iyi bir yolu yoktur. İlk düşünce x simgesine tıklamaktır ancak, resim galeriden kaldırılır.