Gutenberg 8.4 Yeni Özellikler İle Geldi

Gutenberg 8.4, yeni görüntü düzenleme araçları ve birden çok blok için seçenekleri düzenleme yeteneği de dahil olmak üzere kullanıcılara yönelik bazı büyük değişikliklerle bugün yayınlandı.

Bu güncelleme üç düzineden fazla hata düzeltmesi içeriyor. Yalnız bunun için bile güncellenmeye değer. Ayrıca, Sosyal Bağlantılar bloğunda sürükle bırak desteği ve Önceden Biçimlendirilmiş bir bloğu bir kod bloğuna dönüştürme yeteneği gibi birkaç düzine geliştirme içerir.

Resim Düzenleme

WordPress, yayınlama sırasında kullandığımız ekstra araçlardan birini değiştirme yolunda olabilir. Yıllardır Photoshop, Gimp veya başka bir görüntü düzenleyicide görüntüleri manuel olarak yakınlaştırdık, kırptık ve döndürdük. İnsanlar aynı eylemi o kadar uzun süredir yaptıki yayınlama sürecinin bir parçası gibi hissediyorlar.

Gutenberg 8.4’ün yeni resim düzenleme araçları, ek yazılım ihtiyacını yeniden düşünmemizi sağlayabilir. Bu özellik, kullanıcıların bir görüntünün en boy oranını doğrudan düzenleyicide yakınlaştırmasına, döndürmesine veya değiştirmesine olanak tanır.

Bir görüntü bloğu seçtikten sonra, editör araç çubuğu yeni bir kırpma simgesi görüntüler. Tıklandığında, düzenleyicideki görüntünün altında bir aralık kaydırıcısı görünür. Kaydırıcı, kullanıcıların bir görüntüyü yakınlaştırmasına olanak tanır.

Araç çubuğundaki kırpma düğmesine tıkladıktan sonra, iki yeni düğme de görünecektir. İlk düğme, kullanıcıların görüntüyü bir seferde 90 derece saat yönünde döndürmesini sağlayan basit bir döndürme düğmesidir. İkinci düğme görüntünün en boy oranını değiştirmek içindir.
Tıklandığında, aşağıdaki seçeneklerle bir açılır menü görüntüler.

En boy oranını yakınlaştırdıktan veya değiştirdikten sonra, kullanıcılar odak noktasını değiştirmek için görüntüyü de hareket ettirebilir. Görüntü düzenleyici, fotoğrafların mükemmel bir şekilde hizalanması için 3 × 3 ızgara da sağlar; bu, fotoğrafçılar için güzel bir ek olacaktır.

Gutenberg 8.4 hakkında başka hiç bir şey sizi heyecanlandırmazsa, bu denemek isteyeceğiniz özelliktir. Geliştirme ekibi, kullanıcı deneyiminin arkasına çok fazla düşünce ve özen gösterdi.

Aynı Anda Birden Fazla Bloğu Özelleştirin

Hiç birden çok paragrafın metin rengini değiştirmek istediniz mi? Belki de iki blok için yazı tipi boyutunu veya birden fazla bloğa uygulamak istediğiniz diğer birçok özelleştirmeyi büyütmeniz mi gerekiyor? Gutenberg 8.4, son kullanıcıların bir kerede birden fazla blok için blok seçeneklerini düzenlemesine izin verir. Tek sınırlama, blokların aynı tipte olması gerektiğidir, çünkü her blok tipinin farklı seçenekleri vardır.

İşlem basittir. İki veya daha fazla blok seçin ve blok seçenekleri panelinden seçilen blokların tümünü özelleştirin.

Geçmişte, bir Grup bloğuna birden fazla blok ekleyip seçeneklerini düzenleyerek bu eksik özelliği zaman zaman yaptık. Bu yöntemle ilgili sınırlama, Grup bloğunun yalnızca özel metin ve arka plan renklerini desteklemesidir. Gutenberg geliştirme ekibinin bu çok ihtiyaç duyulan özellikle uğraştığını görmek güzel.

Yeni Blokları Arayın ve Bulun

Eylül 2019’da Gutenberg eklentisi kullanıcıları, blok dizini aramasına ilk güncellemesini aldı. Deneysel özellik ilk olarak 6.5 sürümüne yayınlandı ve blok kurulum sürecinde devrim sözü verdi. Kullanıcılar düzenleme ekranından WordPress blok dizininden sorunsuz bir şekilde blok ekleyebilirler. Geçerli gönderiyi kaydetmeye ve eklentiler ekranına gitmeye gerek yok. Sadece arayın, bir blok ekleyin ve yazmaya devam edin.

Şimdi, yaklaşık 20 büyük sürüm sonra, özellik artık deneysel değil. Eklentinin tam entegre bir parçasıdır ve WordPress 5.5’e gelmesi beklenmektedir. Bu, Gutenberg kullanıcılarının bu özelliği yoğun bir şekilde test etmeye ve hataları bildirmeye başlamalarının zamanı geldiğini gösterir. Ayrıca, eklenti geliştiricilerinin oyunlarını hızlandırıp dizine daha fazla tek bloklu eklenti göndermeye başlama zamanıdır.

Yeni özelliği kullanmak için kullanıcıların yalnızca blok yerleştirici aracılığıyla bir blok araması gerekir. Biri kurulu değilse, bloğu WordPress.org’da arayacaktır. Biri bulunursa, Gutenberg bir “Blok Ekle” düğmesi görüntüler. Tıklandığında, blok eklentisini kuracak ve bloğu yazı düzenleyicisine ekleyecektir.

Karşılaştığımız bir sorun, blok eklentisinin CSS’sinin sayfayı yeniden yüklemeden etkili olmamasıydı. Bunun, sütunları hizalamak için belirli CSS’ye ihtiyaç duyan Automattic’ten Layout Grid bloğu olduğu düşünüldüğünde, deneyim ideal değildi.

Ayrıca yeni bir blok yükleme sorunu vardı, ancak WordPress bunu editöre eklemek için uygun olarak tanımıyor. Bu senaryoda “Blok Ekle” düğmesini ikinci kez tıklattığınızda, “hedef klasör zaten var” iletisini alıyorsunuz. Sadece sayfayı yeniledikten sonra bloğu kullanabiliyorsunuz.

Bu özelliğin çekirdeğe inmesi için kesintisiz bir deneyim olması gerekir. Kullanıcılar yeni bloklar ekleyebilir ve bunları anında kullanabilirler. En azından testlerimde, bu özellik tam olarak orada değildi. Belki de benim ortamım. Belki de gün için biraz şansım vardı, ama bu bir prime-time özelliği olmadan önce yapılması gereken daha çok iş var gibi görünüyor.

Site Footer