Gutenberg 6.4 Yayınlandı

Gutenberg 6.4, bu hafta Cover bloğunda iki iyileştirme ile geldi. Arka plan artık düz bir renge ayarlanabilir (resimlere ve videolara ek olarak). Kullanıcılar bloğu kolayca yeniden boyutlandırabilir ve bu da kendi sayfalarını tasarlayanlar için çok daha kullanışlı olmasını sağlar.

Bu sürümdeki Görüntü bloğunda göze çarpan bir değişiklik, daire maskesi varyasyonunun eklenmesidir. Gutenberg tasarımcısı Joen Asmussen, çeşitli görüntü boy oranlarıyla nasıl çalıştığını anlattı:

Bu güncelleme, “Circle Crop” adlı görüntü bloğuna bir değişiklik ekliyor. Bunun anlamı görüntü için 4 köşeyi yuvarlayan bir stil değişimi seçebilmenizdir. Bu kare görüntüye uygulandığında, mükemmel bir daire demektir, bir dikdörtgene uygulandığında, hap şekli anlamına gelmekte.

Bu sürümde yeni bir “Daktilo deneyimi” ortaya çıktı ve özellikle cep telefonunda yazarken daha pürüzsüz bir yazma akışı sağlıyor. Yazarken kullanıcıların yerlerini korur ve ekranın altında bir boşluk bırakmaya devam eder. Bu, yazmanın görünümün dışına taşmasını önler ve kullanıcının gözlerinin aynı yerde kalmasını sağlar.

Gutenberg 6.4 birkaç yeni API ve iki düzineden fazla donanım ve hata düzeltmeleri içeriyor. Tüm değişikliklerin tam listesi için sürüm gönderisine bakabilirsiniz.