Gutenberg 6.0 Yayınlandı.

Gutenberg 6.0 bloklara yapılan büyük bir güncelleme ile piyasaya sürüldü. Kullanıcılar artık, bloğun kullanılabilirliği ile ilgili uzun süredir devam eden şikayetleri ele alan ek özelliklerle birlikte, sütunları için önceden tanımlanmış bir dizi düzen arasından seçim yapabilir.

Pek çok eklenti zaten sütunlar ve ızgara düzenleri ile daha gelişmiş şeyler yapıyor olsa da, WordPress çekirdeğinin sütunlar bloğunun şu anki uygulaması zorlukla kullanılamaz hale geliyor. Sütun sayısını seçmek için kayan bir kontrole sahipti, ancak sütun sınırlarını görmek zordur.

Gutenberg 6.0, kullanıcılara değişken genişliklerde sıkça istenen bazı düzenleri içeren önceden tanımlanmış birden fazla sütun seçeneğinden birini seçme imkanı veriyor. Kullanıcılar ayrıca düzenleri atlamayı ve sıfırdan başlamayı seçebilirler.

Sütun ayarları ayrıca kayan bir yüzde genişlik kontrolü de içeriyor, böylece kullanıcılar bir şablondan veya sıfırdan başlayarak isterlerse daha fazla kişiselleştirebilirler.

Gutenberg ekibi, sütunlara önceden tanımlanmış düzenler eklerken, InnerBlocks bileşenini geliştirdi ve geliştiricilerin bir blok eklerken görünecekleri kendi şablon seçenek kümelerini oluşturması için genişletmelerini sağladı.

Bu sürüm aynı zamanda widget ekranı için snackbar bildirim desteği dahil olmak üzere bir düzineden fazla küçük geliştirme ve düzeltmeyi de içeriyor. Değişikliklerin tam listesi için buraya tıklayabilirsiniz.