Gutenberg 4 ve Çoklu Dil Desteği

2018’deki konuşmasında Matt Mullenweg, Gutenberg projesinin 4. aşamasında, WordPress’in çoklu dil desteği için resmi bir yol geliştirmeyi hedeflediğini açıkladı. Halen deneysel aşamada olduğundan, yaklaşımın nasıl olacağı konusunda henüz bir teknik detay mevcut değil.

4. Aşama hala çok uzak olsa da (2020 için hedeflenmiştir), WordPress sahipleri çok dil desteğinin resmi çözümü için spekülasyonlar yapmaya başladılar bile. WordCamp Nordic’de, Almanya’daki büyük bir WordPress ajansı olan Inpsyde’nin CIO’su ve MultilingualPress eklentisinin yaratıcısı Robert Windisch bu konuda yorum yapmaya başladı bile.

Windisch, 4. aşamadan sonra Gutenberg’in sayfa geliştiricilere meydan okuduğu gibi çoklu dil desteği veren eklentilere de meydan okuyacağını belirtti. Binlerce kullanıcı tarafından kullanılan bir eklentiye sahip olmak esasında şirkete zarar veriyor, çünkü kullanıcıların desteğe ihtiyacı oluyor ve ürün sahiplerinin sistemde zaten mevcut olmayan bir şeyi sunmaya devam etmesinin bir yolu olması gerekiyor.

Windisch, MultilingualPress eklentisinin WordPress çekirdeği ile uyumlu olmasına yönelik tasarlandığından bu yeni durumu kendileri için bir sorun olarak görmüyor. MultilingualPress web sitesi, ürünü geleceğe yönelik, WordPress çekirdek tabanlı mimarisine sahip olarak tanıtıyor.

Süreç ilerledikçe WordPress’in resmi olarak çok dilli desteği vermesinin mantıklı olduğunu düşündüğünü belirten Windisch şu anda var olan eklentilerin yeterli olduğunu o yüzden acele edilmesine gerek olmadığını düşündüğünü belirtti.