Gutenberg 10.3 Yayınlandı

Gutenberg eklentisinin 10.3 sürümü yayınlandı. Kullanıcılar artık varsayılan bir Resim bloğu boyutu tanımlayabilir. Geliştirme ekibi ayrıca blok araç çubuklarını normalleştirme üzerinde çalışmaya devam etti, bir “tema” blok kategorisi yarattı ve Verse bloğuna bir dolgu seçeneği ekledi.

Katkıda bulunanlar 30’dan fazla hatayı düzeltti. Bununla birlikte, işin büyük kısmı 70’in üzerinde geliştime ile Tam Site Düzenleme’ye (FSE) gitti. Yaklaşan WordPress 5.8 tarihine doğru etkileyici bir çaba ve FSE’nin sürümde yer alıp almayacağına dair yaklaşan bir karar var.

Ekip, FSE için birkaç ek blok ekledi. Yeni giriş / çıkış bloğu, kullanıcının sırasıyla oturumu kapatmış veya açmış olmasına bağlı olarak bir oturum açma veya oturum kapatma bağlantısını görüntülüyor. Blok ayrıca bir oturum açma formu görüntüleme seçeneğine de sahiptir. Bir Sorgu Başlığı bloğu, mevcut başlığı arşiv görünümlerinde otomatik olarak çıkaracak olan bir Arşiv Başlığı varyasyonuna dahil edildi. Ekip ayrıca arşivlerde kategori, etiket ve özel taksonomi terim açıklamalarını görüntülemek için bir Terim Açıklaması bloğu ekledi.

10.2 sürümünde, tüm Paragraf bloklarımız sola kaydırıldı. 10.3’te, temamızın genişlik sınırlamalarının hiçbiri içerik tuvaline uygulanmıyor. Gutenberg güncellemesinin tema stillerini etkilemediği bir günü hala iyimser bir şekilde bekliyoruz.

Varsayılan Resim Boyutları

Yakın zamanda eklenen bir özellik, bunun üstesinden gelmek için temel WordPress image_default_size seçeneğini kullanıyor. Ayarlandığında, eklenen tüm yeni Görüntü blokları varsayılan olarak bu seçilen boyutta olacaktır.

Blok Araç Çubuğu Gruplarını Normalleştirme

10.1 sürümünde başlayan işi geliştiren geliştirme ekibi, blok araç çubuğunu normalleştirmeye devam etti. Bir düzineden fazla blokta yeni güncelleme uygulandı.

Nihai amaç, tüm bloklar için araç çubuğu düğmelerinin anlamsal gruplamalarını oluşturmaktır. Bu, son kullanıcıların seçenekleri bulmasını ve geliştiricilerin gelecekte düğmeleri nereye yerleştireceklerini bilmelerini kolaylaştıracaktır.

Araç çubuğu, her grubu bir kenarlıkla ayırır. Örneğin Paragraf bloğunda metin hizalama seçeneği blok seviyesindedir. Ancak kalın, italik ve bağlantı ayarları satır içi.

Tema Bloğu Kategorisi

FSE modunu etkinleştiren blok tabanlı bir tema kullanıldığında, Gutenberg 10.3 yerleştiricide yeni bir “Tema” kategorisi sunar. Şu anda Şablon Bölümü, Üstbilgi ve Altbilgi bloklarını içermektedir. Geliştirmenin amacı, temaların yapı taşları olduklarını belirtmektir. Ekleyicinin uzun bloklar listesinde kategori bulmak o kadar zor olmasaydı, geliştirme daha iyi olabilirdi.

Verse Bloğu için Dolgu Seçeneği

Kullanıcılar artık Verse bloğu için dolguyu ayarlayabilirler. Ortam, şu anda başka herhangi bir stil seçeneği olmadan biraz yerinde hissettiriyor. Arka plan ve kenarlık seçenekleri, dolguyu uzun vadede daha alakalı hale getirecektir.

Site Footer