Gravatar Alternatifi Pixel Avatars Yayınlandı

Gravatar gizlilik endişeleri ve WordPress’teki yerel avatarlar hakkındaki tartışmanın birkaç hafta önce yeniden alevlenmesinden sonra, üçüncü taraf bir hizmete bağlantı gerektirmeyen üretilmiş bir avatar çözümü olan Pixel Avatars’ı oluşturmak için çalışmaya başladı.

Gravatar büyük bir sorunu çözmekte. Kullanıcıların yalnızca bir siteye bir görüntü yüklemeleri ve web’de yanlarında taşımaları için küresel bir avatar oluşturur. Hizmeti kullanmak için sitelerin, bir ziyaretçinin yorum bırakması gibi, e-posta adreslerini Automattic’e ait Gravatar.com’a göndermesi gerekir. Tipik yerel avatar çözümü, kullanıcıları kaydolmaya ve söz konusu site için bir resim yüklemeye zorladığı için zarar görür. Her iki seçenek de her site sahibi için ideal değildir. Ayrıca, her iki seçenek de yüklenen avatarların sayısına bağlı olarak sayfa yükleme hızına büyük ölçüde katkıda bulunur.

Pixel Avatarların devreye girdiği yer burasıdır. Komut dosyası, hafif bir ayak izini korurken yerel avatarların tüm gizlilik avantajlarına sahiptir.

Pixel Avatars’ı, 2019’da başlattığı bir WordPress eklentisi olan Toolbelt’te bir modül olarak başlatıyor. Eklenti, üçüncü taraf bir sunucuya bağlanmaya dayanan bir başka Automattic projesi olan Jetpack’e gizlilik odaklı bir alternatiftir.

Pixel Avatars Özelliği Nasıl Çalışır?

Piksel Avatarları tamamen site için yereldir. Ortalama olarak tek bir avatar resminden daha küçük olan 5kb JavaScript kullanan kod pikselli bir avatar oluşturur. Eklenti, her kullanıcı için e-posta adresini kullanarak bir karma dizesi oluşturur. Bu yöntem aynı zamanda avatarın hangi sitenin kendisine ait olduğuna bakılmaksızın tutarlı olmasını sağlar.

Bunun geleneksel avatar sistemlerinden çok daha hızlı olmasının sebeplerinden biri avatarların üretilmesidir. Yüklenmesi gereken resimler değildir ve özellikle her biri kendi avatarına sahip 100’lerce yorum içeren bir blog gönderisini yüklerken sorun yaratabilir.

“Harici veya yerel avatar kullanırsanız, yine de ek görüntü dosyaları yüklemeniz gerekecektir ve içerik dağıtım sisteminiz (sunucu, CDN, üçüncü taraf avatar hizmeti vb.) Ne kadar iyi olursa olsun, bu daha fazla veri aktarımı anlamına gelecektir. Javascript sistemimden daha yavaş bir sayfa yüklemesi, ”dedi Gillbanks.

Teknik açıdan bakıldığında, senaryo nispeten basittir. Temel WordPress get_avatar () işlevinin kısa devre yapmasını sağlar ve kullanıcının e-posta adresinin karmasını içeren benzersiz bir veri özelliğine sahip bir HTML tuval öğesi döndürür. Sayfa yüklendikten sonra JavaScript kodu, tuvallerin her biri için benzersiz bir resim oluşturur.