Google, Zengin Sonuçları Test Etme Aracına Yenilik Getirdi.

Google’ın zengin sonuç testi aracı, masaüstü ve mobil cihazlar için bir seçici içerecek şekilde güncellenmiştir, böylece web sitesi sahipleri sonuçlarını her iki platformda da kontrol edebilecekler.

Bu araç, sayfaların Google’ın resimlerinde, kırıntılarında, etkinliklerinde, kitaplarında ve diğer zengin snippet türlerinde görüntülenecek şekilde yapılandırılıp yapılandırılmadığını göstermekte. Uygun yapılandırılmış verilerle her bir sonucun nasıl göründüğünü gösteren resimlerle ilgili bir sözlük bulunmaktadır.

Geçtiğimiz hafta Google, 1 Temmuz 2019’da yeni alan adları için varsayılan olarak mobil ilk dizine ekleme (siteleri bir mobil kullanıcı aracılıyla tarama) kullanmaya başlayacağını duyurdu. Site sahipleri, zengin kullanıcılar için “Googlebot Smartphone” özelliğini seçebilirler. Araç hala beta sürümünde olduğundan, tüm zengin sonuçlar ve hata türleri henüz desteklenmiyor.

Sayfanız zengin sonuçları destekliyorsa, bir onay göreceksiniz ve HTML’yi görüntülemek için tıklayabilirsiniz. Bazı zengin sonuç türleri, sonucun Google Arama’da nasıl görünebileceğinin bir önizlemesini görüntüler. Birden fazla sonuç mizanpajı varsa, araç hem masaüstü hem de mobil cihazlar için farklı mizanpajları incelemenizi sağlar.

Yapılandırılmış verilerin yerinde olduğunu bildiğiniz halde “Sayfa bu test tarafından bilinen zengin sonuçlar için uygun değil” diyen bir sonuç alırsanız, bunun nedeni, bu aracın beta sürümünün yalnızca zengin sonuç türlerinin bir alt kümesini desteklemesi olabilir. Bunlar şu anda iş ilanları, yemek tarifleri, kurslar, TV ve film, etkinlikler ve Soru-Cevap sayfalarını içerir.

Ayrıca, içeriğinizin herkese açık olmaması veya yetkilendirmenin gerisinde kalması durumunda, bir kod pasajı koyarak sayfanızı bu aracı kullanarak test edebilirsiniz.