Google, WordPress için Lazy Load Eklentisi Çıkardı

Chrome’un 76 sürümü, tarayıcıda yerel lazy load yüklemeyi destekleyen yeni bir “yükleme” özelliği ekledi. WordPress çekirdeği için bir uygulama hala tartışma aşamasındadır. Bu arada, bunu WordPress siteleri için etkinleştiren eklentiler açılmaya başlıyor ve Google kendi eklentilerinden birini yayınladı.

Yerel Lazyload Google mühendisi Felix Arntz ve WordPress için resmi AMP ve PWA eklentilerinin arkasındaki ekip tarafından yaratıldı. Lazy Load, görüntüleri ve iframe’leri, onu destekleyen tarayıcılar için yeni yükleme öz niteliğiyle yükler. Ayrıca henüz desteklemeyen tarayıcılar için bir geri dönüş mekanizması içerir, ancak bu bir filtreyle devre dışı bırakılabilir. Eklentinin ayarları yok – kullanıcılar sadece aktif hale getiriyor ve çalışıyor.

Eklenti, çekirdek bilette tartışılan benzer bir uygulama kullanıyor. Arntz, daha fazla tarayıcı yükleme özelliği için destek eklediğinden, bir kullanıcının web sitesi performansının “müdahalesiz sihirli bir şekilde geliştirileceği” “iyileştirici bir geliştirme” olarak nitelendirdi.

Bu eklentinin piyasaya sürülmesi ve Google’ın ilgili trac biletine girmesiyle, şirketin WordPress çekirdeğinin yeni yükleme özelliğini desteklediğini görmekle ilgilendiği açıktır. Chrome Mühendisliği Müdürü Addy Osmani, bilete 10 gün önce yorum yaparak çabaya destek verdiğini ve birkaç öneride bulunduğunu belirtti.

Osmani, “Yerel Lazy Load sistemini yıkıcı olmayan bir şekilde yapmayı çok destekliyorum” dedi.