Google Web Stories Beta Yayınlandı.

Google, bu hafta yeni Web Stories WordPress eklentisinin herkese açık bir beta sürümünü yayınladı. Eklentinin açıklaması uygun bir şekilde, “WordPress için görsel hikaye anlatımı” yazıyor. Bu eklenti WordPress içinde AMP destekli hikayeler oluşturmak için özel bir editördür.

Kullanıcılar beta eklentisini doğrudan Web Stories beta sayfasından indirebilir. Koda göz atmak isteyen geliştiriciler bunu GitHub sayfasından yapabilir.

Web Stories, Google’ın AMP Projesinden doğan bir hikaye biçimidir. Amaç, mobil odaklı bir format aracılığıyla görsel açıdan zengin hikayeler sunmaktır. Hikayeler, site ziyaretçilerinin hızlı bir şekilde iletişim kurabileceği ve tüketebileceği parçalar halinde haberler ve diğer bilgileri sunmak için kullanılır.

2020’de sadece birkaç yıl öncesine göre bir mobil cihaz üzerinden web’e göz atan çok daha fazla kullanıcı olduğunda, çoğu artık aynı şekilde içerikle etkileşime girmiyor. İnsanların çok sayıda içeriğe hızlı bir şekilde göz atma olasılığı daha yüksektir, ancak ayrıntıların derinliklerine dalmaya istekli değildir. Web Stories biçimi, kullanıcıların fazla odaklanmadan geçebilecekleri küçük boyutlu içerik parçaları oluşturarak bu kullanıcı deneyimine odaklanır.

Öykü biçimi ayrıca görsel bilgileri metinden daha fazla kullanır. Bir hikayenin her sayfası, görüntüleyenlerin dikkatini çekmek için genellikle arka plan üzerinde metin yerleştirilmiş resimler veya videolar kullanma eğilimindedir. Ancak, bir hikaye sayfasının hangi içeriği sunabileceği konusunda kesin kurallar yoktur.

Hikayeler desteği ilk olarak resmi AMP eklentisine Haziran 2019’da sürüm 1.2 sürümünün bir parçası olarak eklendi. WordPress blok editörü ile doğrudan bir entegrasyondu. Ancak, o zamandan beri büyük ölçüde değişti. Geliştirme ekibi, WordPress’in birincil düzenleyicisi dışında, gördüğünüz gibi gerçek bir deneyim sunan özel bir sistem oluşturdu.